"Türkiye Güvenli Ülke"

"Türkiye güvenli ülke" MARMARİS (A.A) Tur Operatörleri Federasyonu (FTO) ve İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA) tarafından Marmaris'le düzenlenen ''Konaklama Güvenliği" konulu seminerde. Türkiye'nin turizmde son yıllarda daha güvenli hale geldiği belirtildi. 
Marmaris'in Armutalan beldesindeki Grand Paşa Olel'de Güney Ege Otelciler Birliği'nin (GETOB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen seminere. FTO. ABTA ile Türkiye'ye turist gönderen tur operatörlerinin temsilcileri ve otelciler katıldı. 

ABTA Destinasyon Servisi Müdürü Angela Hills yaptığı konuşmada, otelcileri özellikle ölümle sonuçlanabilecek ihmaller konusunda uyardı. Otellerde meydana gelen ölüm olaylarında, eğer bir ihmal söz konusu ise otel yöneticisinin cinayetten yargılandığına işaret eden Hills. "'Yunanistan'da meydana gelen bir olayda, otelin havuzunda yüzen turist, filitrasyon sistemleri ters yönde çalıştığı için boğuldu. Otel yöneticisi ve bakım görevlileri cinayetten tutuklandı. Eğer kötü bir duruma düşmek istemiyorsanız, görev verdiğiniz kişileri eğitip denetimleri gerçekleştirin" dedi. 

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi otelcilerin mevzuatı ve yerel hukuku fazla bilmediğini belirten Hills. turizmcilerden FTO'nun uygulama kılavuzuna uymalarını isledi. Tur operatörlerinin, herhangi bir olumsuzlukta FTO kılavuzuna göre hareket ettiğine dikkati çeken Hills. ancak bu kılavuzun Türk kanunlarının üzerindeymiş gibi değerlendirilmesi gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi. 

"TÜRKİYE ÖNEMLİ YOL KATETTİ" 
İngiliz tur operatörü IGl'nın Müdürü lan Greaves ise yaptığı sunumda, turistlerin yaşadıkları bazı olumsuzlukların sadece Türkiye'de olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: '"Dünyanın bir çok yerini geziyorum ve insanlar bana. "'Yangın, trafik kazası ve salgın hastalıklar daha çok nerede oluyor?" diye soruyorlar. Özellikle şurada oluyor diyemiyorum. Çünkü birçok kötü şeyi. dünyanın herhangi bir yerinde görebiliyorsunuz. Örneğin Londra'daki bir otelde çok para vererek konaklıyorsunuz ama ne kadar kötü olduğunu görünce 'Tanrım bu olamaz!" diyorsunuz. Bundan dolayı şu ülkedeki oteller kötü bizimkiler çok iyi diyemiyoruz. Ancak Türkiye son yıllarda yolcu güvenliği, çevre ve tesisler konusunda önemli bir yol kat etti. 
Önümüzdeki yıllarda daha da iyi olacağını düşünüyoruz.

Galeri