Avrupalı'dan Daha Ucuz Tatil Yapabiliriz

Avrupalı dan daha ucuz tatil yapabiliriz' İç turizmi canlandırmak, vatandaşlara avantajlı ödeme koşulları sağlamak ve Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşullarıyla seyahat ettiklerine dair yaygın algıyı değiştirmek amacıyla 20 Ocak'ta başlayan "Erken Rezervasyon" kampanyası turizmcilerin yüzünü güldürdü. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve TÜROFED'in önderliğinde başlatılan kampanyanın hedeflenen düzeyde gerçekleşirken, Antalya'da yoğunlaşan rezervasyonlar bu yıl tüm bölgelere yayıldı. 
Turizmciler Türk tüketicisi tarafından benimsenen kampanyanın daha erken dönemlerde başlaması gerektiği yönünde görüş bildiriyor. 
Etstur Yurt İçi Turlar Müdürü Suat Özbek, 2011 yaz sezonu için yüzde 15-20 arası artış öngördüklerini belirterek, Türkiye'de süregelen istikrar ve ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda, Türk misafirin yıldan yıla gelişen tatil kültürüyle bu artışa ulaşabileceklerini söyledi. 
Avrupa ve Rus pazarlarında yılın ilk çeyreğinde geçmiş yıllara oranla ciddi talep artışları gözlendiğini vurgulayan Özbek, "Kuzey Afrika ülkelerindeki koşullar ve güvensizlik ortamı belli oranda talebin ülkemize katmasına sebebiyet verdi gibi görünüyor. Bu sürecin ardından yüksek sezonlar olarak yorumlanan Haziran-Temmuz Ağustos aylarında yurt dışından ülkemize gelecek talebin devamı, iç pazar misafirlerimizin erken rezervasyon kampanyaları bittikten sonra yer bulmakta güçlük çekebileceği sonuçlarını doğurabilir" dedi. 
Erken rezervasyon kampanyalarının Türkiye'de ilk olarak 2003 yılı yaz sezonu için yapıldığını hatırlatan Özbek, "O dönemlerde toplam sezonun yüzde 5-7'si gibi satışlar gerçekleştirirken, geçen yıl bu oran yüzde 35'lere çıktı. Bir başka deyişle Türk misafirlerimiz, Avrupalı zihniyetiyle seyahatlerini erken planlayarak uygun ödeme koşulları ve avantajlı fiyatlardan yararlanmayı öğreniyor" değerlendirmesini yaptı. 
Avrupalı operatörlerde erken rezervasyonun genel oranının yüzde 65'lerde seyrettiğini bildiren Özbek, son 5 yılda kaydedilen aşamanın Türk misafirlerin de seyahat kültürlerinin geliştiğini gösterdiğini ifade etti. 
Özbek, "Yabancı misafirlerden pahalıya tatil yapıyoruz" algısının erken rezervasyon sayesinde değişmeye başladığına işaret ederek, "Kampanya ile yabancı misafirlerle aynı şartlara hatta bazı dönemlerde daha avantajlı koşullarla seyahat planlaması yapılmasını sağlayabiliyoruz. İster Türk, ister yabancı misafir olsun son dakikacılarla seyahatini 4-5 ay öncesinden planlayanlar arasında her durumda bir avantaj farkı olacağının altını çizmek isterim" diye konuştu. 
Geçen yıla oranla genel anlamda fiyatlarda yüzde 15'e yakın bir artış olduğunu dile getiren Özbek, bu durumun Türkiye'deki otellerin yurt dışı pazarlardan aldığı yoğun ilgi, Kuzey Afrika ülkelerindeki olumsuz gelişmeler, Türkiye'nin muadili tatil beldelerindeki ekonomik kriz ortamından kaynaklandığını kaydetti. 
"RAMAZAN AYINDA YAŞANACAK DUŞUŞU EYLÜLDE KAPATACAĞIZ" Özbek, geçen yıldan sonra 201 l'de Ramazan ayının Ağustosun tamamına yayıldığını ifade ederek, şunları söyledi: "Maalesef son 3 yıldır Ramazan ayı talebi çok ciddi düzeyde etkileyen bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda periyotların yerleri değiştirilerek eskiden yüksek sezon ve en yüksek fiyat Ağustos ayına tekabül ederken, bu sene Temmuz ayı olarak planladık. 
Dolayısıyla Ağustos ayı için fiyatlar düşüş arz ediyor. Ağustos ayı ile alakalı bir talep durgunluğu olacağı muhakkak görünmekte, yalnız bu açığı Eylül ayında kapatabileceğimizi umuyoruz. Geçen yıl bu tablo aynen gerçekleşirken Ağustos ayında yaşadığımız düşüşü Eylül ayında kapatarak, tarihimizin en iyi Eylül sayılarına ulaştık kişi sayıları bazında. 

Galeri