Türkiye Turizm İçin Daha Güvenli Hale Geliyor

Türkiye turizm için daha güvenli hale geliyor

Tur Operatörleri Federasyonu ve İngiliz Seyehat Acenteleri Birliği, İngiliz turistlerin en fazla tercih ettiği Marmaris'te otelcilere yönelik eğitim semineri düzenledi. 
MARMARİS, AA Tur Operatörleri Federasyonu (FTO) ve İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA) tarafindan Marmaris'te düzenlenen "Konaklama Güvenliği" konulu seminerde, Türkiye'nin turizmde son yıllarda daha güvenli hale geldiği belirtüdi.Marmaris'in Armutalan beldesindeki Grand Paşa Otel'de Güney Ege Otelciler Birliği'nin (GETOB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen seminere, FTO, ABTA ile Türkiye'ye turist gönderen tur operatörlerinin temsilcileri ve otelciler katıldı. ABTA Destinasyon Servisi Müdürü Angela Hills yaptığı konuşmada, otelcileri özellikle ölümle sonuçlanabilecek ihmaller konusunda uyardı. 
Otellerde, meydana gelen ölüm olaylarında, eğer bir ihmal söz konusu ise otel yöneticisinin cinayetten yargılandığına işaret eden Hills, '"Yunanistan'da meydana gelen bir olayda, otelin havuzunda yüzen turist, filitrasyon sistemi ters yönde çalıştığı için boğuldu. Otel yöneticisi ve bakım görevlileri cinayetten tutuklandı. Eğer kötü bir duruma düşmek istemiyorsanız, görev verdiğiniz kişileri eğitip denetirrileri gerçekleştirin" dedi. 

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi otelcilerin mevzuatı ve yerel hukuku fazla bilmediğini belirten Hills, turizmcilerden FTO'nun uygulama kılavuzuna uymalarım istedi. Tur or^ratörlerinin, herhangi bir olumsuzlukta FTO kılavuzuna göre hareket ettiğine dikkati çeken Hills, ancak bu kılavuzun Türk kanunlarının üzerindeymiş gibi değerlendirilmesi gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi. 
İngiliz tur operatörü IGI'nın Müdürü lan Greaves ise yaptığı sunumda, turistlerin yaşadıkları bazı olumsuzlukların sadece Türkiye'de olmadığım belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyanın bir çok yerini geziyorum ve insanlar bana, "Yangın, trafik kazası ve salgın hastalıklar daha çok nerede oluyor?' diye soruyorlar, özellikle şurada oluyor diyemiyorum. Çünkü birçok kötü şeyi, dünyanın herhangi bir yerinde görebiliyorsunuz, örneğin Londra'daki bir otelde çok para vererek konaklıyorsunuz ama ne kadar kötü olduğunu görünce 'Tanrım bu olamaz!' diyorsunuz. Bundan dolayı şu ülkedeki oteller kötü bizimkiler çok iyi diyemiyoruz. Ancak Türkiye son yıllarda yolcu güvenliği, çevre ve tesisler konusunda önemli bir yol kat etti. önümüzdeki yıllarda daha da iyi olacağım düşünüyoruz." Toplantıda, Güney Ege'ye en fazla turist gönderen ülke durumunda olan İngiltere'den 2009 yılında 1 milyon 437 bin 57,2010 yılında ise 1 milyon 650 bin kişinin bölgede tatil yaptığı kaydedildi. Türkiye'ye tatil için gelen İngilizlerin yandan fazlasının Marmaris'i tercih ettiği belirtildi. GETOB Başkam İlhan Açıkgöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bölgemize turist getiren lokomotif ülke konumundaki İngiltere'nin vatandaşlarım gönderdiği bölgede konaklama, yeme, içme, ulaşım konularında ve genel anlamda emniyet gereklilikleri, kuralları ve standartlarının sağlanmasına ilişkin birçok taleplerinin ve dayatmalarının olduğu malumlarınızdır" dedi. Açıkgöz, bu etkuılik sayesinde konaklama sektörü olarak İngiliz seyahat acentelerinin neler istediklerini, hangi konulara dikkat ettiklerini birinci ağızdan öğrenme fırsatı elde ettiklerini söyledi.

Galeri