Kötü Havas Turizmcileri Üzüyor

Mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları ve yağışlar, Güney Egeli turizmcilerin gelir kaybına neden oldu.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Marmaris, Bodrum ve Fethiye'nin bulunduğu Güney Ege'de, Mayıs ayında havanın alışılmışın dışında bir şekilde kapalı olması ve sık sık yağmur yağması otelcileri ve iş yeri sahiplerini de etkiledi.

Genelde "her şey dahil" sisteminin uygulandığı Marmaris'te, havanın kapalı olması nedeniyle otellerinde kalmayı tercih eden turistler, işletmelerin masraflarının artmasına neden oldu. 
Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, kötü havanın turizmcinin de havasını bozduğunu söyledi. Özellikle Marmaris'te, mayısta, neredeyse üç günde bir yağmur yağdığına işaret eden ilhan Açıkgöz, bu durumun bazı turistlerde hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti. 
Kapalı hava nedeniyle turistlerin otellerinden çıkmamasının esnafı olduğu gibi otelciyi de olumsuz etkilediğine dikkati çeken Açıkgöz, "Yağmur yağdığında turist plaja ya da çarşıya gitmiyor. Zamanının büyük kısmını otelde geçiren müşteri, her şey dahil sistemi ile çalışan otellerde gıda ve içki tüketiminin artmasını sağlıyor. Otelde kalan turist aynı zamanda enerji giderlerinin artmasına da yol açıyor" dedi. 
Pineta Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkam Hüseyin Durmaz da son zamanlarda turizm havası bozuk olan Marmaris'te, meteorolojik havanın da bozulduğunu dile getirdi.Durmaz, havaların beklenmedik bir şekilde yağmurlu geçmesinin otelcilere ek maliyet çıkardığını söyledi

Galeri