20 Devlet Hastanesi Turizm Hastanesi Oluyor

Fethiye, Marmaris ve Bodrum basta olmak üzere Ege ve Antalya'da bazı devlet hastaneleri bir ay içerisinde turizm hastanesine dönüşüyor. Pilot uygulama Fethiye Devlet Hastanesi'nde başlıyor. 

20 devlet hastanesi 'turizm hastanesi' oluyor 

Türkiye'ye tatile gelen turistlerin, acil durumlarda sadece özel hastanelerde değil devlet hastanelerinde de hizmet alabilmeleri sağlanacak. Türkiye genelinde Antalya, Muğla. Aydın ve izmir'de pilot olarak başlayacak uygulama ile turizm hastanelerinde yabancı dil bilen en az üç yardımcı sağlık personeli, iki doktor ve iki yönlendirme personeli görevlendirilecek. Bu amaçla Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Fethiye Devlet Hastanesi, turizm hastanesi yapılacak. 
Sağlık turizminin yaygınlaşması ile birlikte çalışmaya başlayan Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge ile devlet hastanelerinin kapısını turistlere açıyor. Türkiye genelinde ilk adımda 20 hastanede uygulanacak sistem ile turizm hastanesi yapılacak devlet hastaneleri özel hastane gibi hizmet verecek. Yeni sistem kapsamında Muğla'da Fethiye, Marmaris, Bodrum olmak üzere 3 hastane tu- 
rizm hastanesi yapılıyor. Söz konusu hastanelere yabancı dil bilen elemanlar alınacak. Hastaneler, yurtdışında özel hastane gibi reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilecekler. 
Muğla'da önümüzdeki günlerde turizm hastanesi yapılacak Bodrum, Marmaris ve Fethiye devlet hastaneleri başhekimleri Fethiye'de bir araya geldi. Eksikliklerin giderilmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya, Muğla İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Sumur Gazezoglu katıldı. Toplantıda, fiyat tarifeleri konusunda görüşmeler yapıldı. Gazezoglu, bakanlığın genelgesiyle altyapıların hazırlandığını ve 1 ay içinde tamamen hazır duruma geleceklerini ifade etti. Su anda Türkiye'de 4 ilde bulunan ulaşımı kolay, organizasyonu oturmuş ve marka haline gelmiş 20 hastanede yabancı hasta kabulüne başlanacağını aktaran Gazezoglu. "Sağlık turizminden farklı olarak çalışacak bu sistemin genel adı turizmde sağlıktır. Sağlık turizminde insanlar tedavi olmak için ülkemize geliyor. Ama bu sistemde insanlar tatil yaparken rahatsızlandıklarında devlet hastanelerine gelip tedavi olabilecekler. Muğla'da bu kapsamda 3 hastane hizmet verecek. Marmaris, Bodrum ve Fethiye devlet hastaneleri artık özel hastanelerle rekabet edecek. Yani bu 3 hastanemizi turizm hastanesi yapıyoruz." diye konuştu.


112 YENİDEN YAPILANDIRILACAK Öte yandan, Muğla merkezli hizmet veren 112 Acil Servis telefon hattının da yeniden yapılandırılacagı, bu bağlamda İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça bilen tercümanlar alınacağı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge çerçevesinde, her yıl Türkiye'ye gelen 30 milyon turistin acil durumlarda devlet hastanelerinden daha iyi şartlarda  hizmet alması amaçlanıyor.

Galeri