Gökova ve Hisarönü'nde Koylar Daha Temiz Olacak

Türkiye'nin doğal güzellikleriyle bilinen Güney Ege'deki Gökova ve Hisarönü körfezlerinin korunması amacıyla hayata geçirilen projeyle, mavi tura çıkan teknelerin katı ve sıvı atıkları, özel teknelerle alınarak bertaraf tesislerine gönderiliyor. Marmaris Kaymakamlığı, Özel Çevre Koruma Kurumu, Deniz Temiz/TURMEPA ile Marmaris Deniz Ticaret Odasının iş birliğiyle bu sezon 15 Haziran'dan itibaren daha kapsamlı bir şekilde başlanan uygulamada, beş atık alım teknesinin görev yaptığı belirtildi. 

TESİS'E GÖTÜRÜLDÜ Hisarönü Körfezi'nde sabah erken saatlerden itibaren dolaşarak koylarda demirli teknelerden atıklarını alan "Deniz Temiz 3" ve "Deniz Temiz 4" isimli tekneler çöpleri Orhaniye köyüne getirdi. Burada teknede görevli personel taralından karaya indirilen atıklar, muhtarlığın çöp aracına konularak Marmaris Belediyeler Birliği Katı Atık Tesisi'ne gönderildi. Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkam Hasan Mengi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu uygulamayla yatlardan ve teknelerden katı ve sıvı atıklarını alarak bertaraf tesislerine ulaştırıyoruz. Amacımız, denizimizi, çevremizi temiz tutmak ve bu bilinci insanlara vermek. Atık alım teknesi sayımızı Hisarönü Körfezi'nde ikiye çıkardık" dedi. 

EKİM SONUNA KADAR Uygulamanın Ekim sonuna karar devam edeceğini ifade eden Hasan Mengi, bu konuda tekne sahiplerinden duyarlılık beklediklerini söyledi. Mengi, "Kesinlikle atıklarını koylara bırakmasınlar, alım teknelerine versinler. Bize haber verdiklerinde günün her saatinde hem sıvı hem de katı atıklarını almaya hazırız. Teknelerle aynı zamanda kıyı temizliği de yapıyorlar. Alınan atıklar muhtarlıklara haber veriliyor ve onların çöp arabalarına konularak bertaraf tesislerine gönderiliyor" diye konuştu.

Galeri