Avrupalı Türkler Alman Turistten Daha Bonkör

Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’ nın (TAVAK) yürüttüğü araştırmaya göre, Türkiye'ye tatile gelen Avrupalı Türkler, Alman turistlerden daha fazla para harcıyor. 

TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, yaptığı açıklamada, bu yıl 1 milyon 200 bini Almanya'dan olmak üzere 2 milyon Avrupalı Türk'ün tatil için Türkiye'yi seçtiğini ve TAVAK'ın tespitlerine göre, geldikleri zaman 4- 5 hafta ülkede kalan bu tatilcilerin, en az 2-3 haftalarını Antalya ve Marmaris'te "ali inclusive" tesislerde geçirdiklerini belirtti. 

Faruk Şen, genç nesillerin bu programa özellikle İstanbul'u da eklediğini TAVAK vurguladı. Kişi başına ortalama harcamaları yaklaşık 1200 Avro olan Avrupalı Türklerin en önemli noktaları artık Ibiza, Mayorka gibi başka tatil yörelerine gitmeyip Türkiye'ye gelmeleri. TAVAK, Almanya'dan yılda en fazla 5 milyon turistin beklendiği bir süreçte 2 milyon Avrupalı Türk'ün Türkiye'ye gelmesini ve gelişlerinde en fazla 660 Avro harcayan Alman turistlerden yaklaşık iki kat fazla para harcamasını "önemli bir gelişme" olarak değerlendiriyor ve turizm sektöründe faaliyet gösterenleri bu konuda daha fazla harekete geçmeye çağırıyor. 

Galeri