MARTAB, Etkin Tanıtım İçin Yoğun Çaba Gösteriyor

Konaklama, acente, resmi kurum ve ulaşım sektörü temsilcileri Ağustos ayını araştırma ve planlama çalışmalarına ayırdı.

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), 2011-2012 dönemi tanıtım çalışmaları için hazırlık çalışmalarına hız verdi.

GETOB yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla oluşturulan “Araştırma ve Tanıtım Grubu”, MARTAB Koordinasyon Kurulu Başkanı Asım Geniş başkanlığında toplantılarına devam ediyor. Bölgemizin 2011 yılı Eylül ayından itibaren etkin bir şekilde yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması amacıyla seri şekilde düzenlenen toplantılara bilgilendirme amacıyla Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ile Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Müdürü Hamdi Güvenç de katıldı.

Grup üyesi turizmcilerin Avrupa’nın farklı pazarlarına ilişkin dosya çalışmalarının sunulduğu toplantıda İngiltere pazarında yaşanan yüzde 11’lik düşüş, alternatif pazarların değerlendirilmesi çerçevesinde Fransa, Almanya, Avusturya ve İskandinav ülkelerinde pazarlama çalışmalarının başlatılması başta olmak üzere çeşitli konular görüşüldü. Bu kapsamda MARTAB koordinasyonunda ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile işbirliği içinde bu yıl ilk kez Paris Fuarı’na katılma yönünde görüş birliği oluştu.

Dalaman Havalimanı Dış Hatlarının işletmecisi durumundaki ATM firması genel müdürü Hamdi Güvenç’in hazırladığı rapor da Marmarisli turizmcilerin ilgisini çekti. Raporda yeralan bilgilerden bazı başlıklar şu şekilde;

-          Dalaman Havalimanına uçuşların gerçekleştiği ülkelerin toplam nüfusu 684 milyon 693 bin 211. Yani, potansiyeli oldukça yüksek ülkeler sözkonusu.

-          Dalaman’a 2010 yılında giriş yapan yabancı turistlerin milliyetlerine göre dağılımında İngiltere’nin ezici bir üstünlüğü görülüyor. Toplam 1 milyon 592 bin 966 yabancı turist Dalaman’dan Marmaris ve Fethiye bölgesine gelirken, bunların 1 milyon 112 bin 728’ini, yani yüzde 70’lik bölümünü Birleşik Krallık vatandaşı oluşturmuş. 108.489 turist (yüzde 7) ile Rusya ikinci, 100.186 turist (yüzde 6) ile Almanya üçüncü, 76.141 turist (yüzde 5) ile Hollanda dördüncü, 32.980 turist (yüzde 2) ile Polonya beşinci, 22.558 turist (yüzde 1) ile Rusya dışındaki diğer BDT ülkeleri altıncı sırayı alırken geriye kalan 139.884 kişi farklı ülkelere dağılmış durumda.

-          Raporda yer verilen bir diğer konu da kaybedilen pazarlar ile yeni pazarlar. Baltık ülkeleri Estonya ve Letonya ile BDT üyesi Beyaz Rusya uçuşların tamamen durduğu 3 ülke. Buna karşılık Slovenya, Fransa, İsviçre ve Azerbaycan’dan 2011 yılında başlatılan uçuşlar Dalaman bölgesi için umut verici gelişmeler olarak görülüyor. Aynı şekilde Bulgaristan, Romanya, Moldova, Bahreyn, Kazakistan, İran ve krizi atlatması durumunda Suriye’nin de Dalaman bölgesinin hazırda bekleyen potansiyel pazarları olduğuna da dikkat çekiliyor.

Bu bilgiler çerçevesinde çalışmalarına yön verecek olan MARTAB Araştırma ve Tanıtım Komisyonu üyeleri bölgemize turist getiren tur operatörlerinin temsilcilerini arka arkaya düzenlenecek toplantılarda dinleyerek hedef pazarları ve yapılacak çalışmaları kesinleştirecek.

Galeri