Yerli Turistin Yerine Yabancı Geldi

'luk yerli turistin yerine yabancı geldi Bodrum, Marmaris, Çeşme ve Kuşadası, Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesine rağmen önemli bir turist kaybı yaşamadı. Yerli turistin yerini ise yabancı turist doldurdu Türk turizminin önemli merkezleri Bodrum, Marmaris, Çeşme ve Kuşadası, Ramazan'ın Ağustos ayına denk gelmesi nedeniyle önemli bir turist kaybı yaşamadı. Sahil kesimlerindeki otellerin doluluk oranlan yüzde 95 civarında seyrederken, bayram tatilinin dokuz güne uzatılması ihtimali otellerde yer bulamama endişesini gün yüzüne çıkardı. Ramazan dolayısıyla yaşanan yüzde lO'luk yerli turist kaybını hemen yabancı turistlerle telafi eden turizmciler, ay sonuna denk gelen bayram için hükümetin bir an önce karar vermesini; vatandaştan da elini çabuk tutmasını istedi. 
Bodrum etkilenmedi Ege turizminin amiral gemisi Bodrum'da Ramazan'ın ilk günlerinde otellerde yüzde lO'luk bir yerli turist kaybı yaşandı ve tahminlerin ötesinde sahiller boşalmadı. Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) Genel Sekreteri Cemü Bayraktar, Ramazan ayının başlaması ile yerli turist rezervasyonlarında görülen düşüşün hemen yabancı turistlerle kapatıldığını söyledi. Bu çerçevede yerli ve yabancı turistlerle Bodrum'da doluluk oranını yüzde 100 olarak nitelendiren Bayraktar, "Yani Ramazan ayı nedeniyle Bodrum'da turizm normal seyrinden sapma göstermeden devam ediyor. Ay sonuna denk gelen Şeker Bayramı tatilinin uzatılması iç turizmde yüzde 30-40 oranında bir hareketlenme sağlar. Bu da ay başındaki kaybı telafi eder" dedi. 
Türsab Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de, Ramazan ayının başlaması ile hafif durgunlaşan iç turizmin dokuz günlük tatil nedeniyle bu aydaki açığını rahatlıkla kapatacağını, hatta artıya geçeceğini söyledi. Gökbel, "Bayram tatilini dokuz güne çıkarsak mı çıkarmasak mı diye düşünmeye bile gerek yok. Ülkemizde artık tatil sadece Ege ve Akdeniz kıyılarında değil, Türkiye'nin dört bir yanında yapılıyor, insanlarımız tatil için ülkemizin her noktasını degerlendirebiliyor" dedi. 
Marmaris'te yabancı turist arttı Ege'nin bir diğer önemli merkezi Marmaris'te de benzer görüntüler yaşanıyor. Genellikle yabancı turistlerin tercih ettiği Marmaris'te doluluk oranı yüzde 100 olarak ifade ediliyor. Ramazan Bayramı için Mısır, Lübnan ve İran'dan yapılan 5 bin rezervasyon da dikkat çekiyor. Türsab Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, Marmaris'in genelde dış pazara çalışan bir turizm beldesi olduğunu hatırlatarak, Ramazan'ın ilçeyi fazla etkilemediğini söyledi. 
Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz de, Marmaris'in yabancı turist merkezi olmasına vurgu yaparak, "En çok ingiliz ve Kuzey Avrupalı turist gelmekte. Yabancı turistler bir yıl önceden ön ödemeli rezervasyon yaptırıyor. Fiyatlar ölü dönemde ucuz olduğu için oteller bir yıl önceden dolu gözüküyor" dedi. 
Son yıllann gözde turizm merkezi Çeşme'de de Ramazan dolayısıyla önemli bir turist kaybı olmadı. İzmir ve Ege'nin incisi Çeşme, bu ay sonuna denk gelen bayramın Eylül ayıyla birleştirilerek dokuz güne çıkarılması durumunda turizm sezonunu uzatmış olacak. 
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, uzun bir bayram tatilinin yerli turizme ağırlık veren bölgeler için ilaç gibi olacağını söyledi. Öncel, Çeşme'nin temmuz ayında yüzde 95 doluluk oranını yakaladığını şu anda yüzde 85'e düşen oranın gelecek haftalarda yüzde 90'a çıkacağını tahmin ettiklerini kaydetti. Bayram tatilinin uzamasının olumlu veya olumsuz etkisi olmayacağını söyledi.

Galeri