Çürüyen Tesis Turizme Açılıyor

Çürüyen tesis turizme açılıyor Marmaris'in İçmeler Beldesi Kızılkum mevkiinde bulunan 30 bin metrekarelik Köy Hizmetleri Kampı mahkeme kararıyla Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü'ne geçmesinin ardından, özel idare alanda tadilat yapma kararı aldı. 

MUĞLA - Yıllardır atıl vaziyette bekleyen kampta 2 prefabrik, 31 betonarme olmak üzere toplam 171 yatak kapasitesine sahip. Denize sıfır olan tesisin kapladığı alan Marmaris'in en değerli arazisi olarak gösteriliyor. 
Arazi, 1982 yılında Köy Hizmetleri ve Kooperatifler Bakanlığı Genel Müdürlüğü'ne 49 yıllığına, personel eğitim merkezi tesisi yapılması için Orman Bakanlığı tarafından bedelsiz olarak tahsis edildi. Uzun yıllar Köy Hizmetleri personeline hizmet veren tesis, 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğümün kaldırılmasının ardından, Muğla Tarım İl Müdürlüğü'ne devredildi. 2005 yılından sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü Marmaris Eğitim ve Dinlenme Tesisi olarak hizmet vermeye başlayan tesis, 2008 yılında ise mahkeme kararıyla Çevre ve Orman Bakanlığı'na devredildi. 
Dönemin Muğla Valisi Ahmet Altıparmak'ın girişimleri ile Muğla İl Özel İdaresi, Muğla 1. 
İdare Mahkemesinde dava açarak, "5286 Sayılı Kanunun geçici 1. maddesi uyarınca kaldırılan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne tahsisli eğitim ve sosyal amaçlı tesislerin Muğla İl Özel İdaresi'ne devredilmesi gerektiğini" öne sürdü. Çevre ve Orman Bakanlığı ise mahkemeye gönderdiği savunmada, "49 yıl süre ile izin verilen orman sahasının orman arazilerinin tahsisi hakkındaki yönetmeliğe aykırı bir şekilde bakanlığın izni olmadan Muğla Tarım il Müdürlüğüne devredildiğini ve davanın reddini" istedi. Tarafların savunma ve isteklerini değerlendiren mahkeme heyeti, "5286 sayılı yasa uyarınca Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilmiş taşınmazların il özel idarelerine devredileceği açıkça belirtildiği için" tesisin Muğla İl Özel İdaresine devrine oy birliği ile karar verdi. 
Muğla II Genel Meclisi'nce 7 Temmuz 2011 tarihinde tesisle ilgili çalışma yapılması için konu Plan ve Bütçe Komisyonu ile Turizm, Gençlik ve Spor Komisyonlarına havale edildi. 
Muğla İl Genel Meclisi Ağustos ayı üçüncü toplantısında, "Köy Hizmetleri Kampı'nın gerekli tadilat ve bakımının yapılarak 2012 turizm sezonuna yetiştirilmesi için görüş birliğine varıldı. 
Komisyon raporunu okuyan Turizm Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Suat Esin, Marmaris ilçesine bağlı İçmeler beldesindeki eski Köy Hizmetlerine ait turizm tesisin şu anda atıl bir şekilde durduğunu söyledi. 
Dünyanın en güzel yerinde bulunan tesisin, hem turizme kazandırılması, hem de Özel İdare'ye artı bir değer kazandırması gerektiğini anlatan Suat Esin, "Orman Bakanlığı tarafından Köy Hizmetlerine Eğitim ve Sosyal Tesisler olarak 49 yıllığına tahsis edilmiş 30 dönümlük bir arazidir. 2005 yılında Köy Hizmetlerinin İl Özel İdaresine geçmesiyle Tarım Müdürlüğüne devredildi. Daha sonra il Genel Meclisinde verilen bir önerge sonunda yargı yoluna gidilmiş ve mahkeme yolu ile söz konusu yer Özel İdareye kazandırıldı. Orman'dan tahsisli olduğu için üçüncü bir şahsa kiraya verme olanağımız yoktur. Sosyal Tesis de; 31 adet betonarme ev, 2 adet prefabrik ev, 171 yatak, su deposu, çamaşırhane, personel yemekhanesi, restoran, kafeterya, market, spor salonu, mescit, depo, ambar, kuaför salonu, müdür ve muhasebeci odası, bilardo ve pinpon salonu, santral ve güvenlik odası bulunmaktadır" dedi.

Galeri