Marmarisli Turizmciler, Alman Pazarına Dönüş Yolu Arıyor

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) , 2011-2012 tanıtım dönemi çalışmaları kapsamında başladığı sektör toplantılarında Alman tur operatörlerinin temsilciliğini yapan 2 önemli acentenin bölge müdürlerini dinledi.

80’li ve 90’lı yıllardaki yüksek Alman turist kapasitesinin çok gerisine düşen ve 2010 sezonunda yalnızca 80 bin civarında Alman turist ağırlayan bölgede, eski günlere geri dönmek için araştırma çalışmaları yapılmaya başlandı. Almanları kaybetme nedenlerini incelemek isteyen MARTAB Araştırma ve Tanıtım Komisyonu’nun davetine Tantur Bölge Müdürü Ahmet Varımlı ve Yeşil Dalyan Bölge Müdürü Ufuk Demirel olumlu yanıt verdi. İki deneyimli acenteciyi dinleyen komisyon üyeleri Alman pazarının kaybedilme nedenlerini ve yeniden kazanmak için yapılması gerekenleri kamuoyuna etkili şekilde anlatmanın yollarını araştırmayı planlıyor.

Toplantıda açık şekilde ifade edilen ana nedenler yüzde 60 oranında “taciz” ve “kalite düşüklüğü” oldu. Alman turistlerin acentelere ulaştırdığı şikâyet mektuplarına ve anket formlarına bakıldığında bu 2 konudaki eleştirilerin en üst düzeyde olduğunu belirten acente temsilcileri şu noktalara dikkat çekti;

-          Bölge hakkındaki en önemli şikâyetler taciz ve kalite düşüklüğü konusunda. Özellikle “sokak acentesi” olarak tanımlanan günlük tur satış acentelerinde yoldan geçen turisti tur satmak amacıyla durdurmak, olumsuz cevap alınması durumunda ise hakarete varan sözler söylemek en çok can sıkan davranışları oluşturuyor. Bunun dışında kimi esnafın da mal satma amacıyla benzer davranışta bulunması turisti önce çarşı-pazardan, sonra da bölgeden uzaklaştırıyor. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması, en hızlı olarak da Kaymakamlıkların elinde bulunan “taciz veya hanutçuluktan dolayı kapatma cezalarının uygulanması” gerekiyor.

-          Alman pazarında 3 yıldız ve üstünde otel arayışına karşılık, Marmaris merkezinde daha çok apart türü konaklama tesislerinin olması bir başka sorun. Acentecilerin önerisi devri dolan bu işletme türlerinin yerini birleşerek daha büyük çaplı otellere bırakması, yani mal sahiplerinin mülklerini birleştirmeye gitmesi.

-          Bölgenin tanıtımı için fuarlara özel tanıtım alanları hazırlayarak katılmanın yanısıra büyük veya küçük olmasına bakılmaksızın Alman tur operatörlerini fuar dönemi dışında merkez ofislerinde ziyaret ederek ortak çalışma içine girmek gerekiyor. Karşılıklı görüşmelerle en etkili pazarlama yolunun bu şekilde ortaya çıkacağı düşünülüyor.

-          Sezon başında bçlge turuna çıkan satış acentesi temsilcilerine, “yani “info gruplarına” özel hazırlık yapılarak bölgenin sahip olduğu değerlerin daha etkili şekilde tanıtılmasının satışları arttıracağına inanılıyor.

-          En çok esnaf tarafından eleştirilen “her şey dahil” sisteminden çıkmanın şu an için kolay olmadığı, bunun ne otelcinin ne de acentecinin talebiyle değil, müşterinin talebiyle ortaya çıkan bir zorunluluk olduğu gerçeğinin kamuoyuna iyi anlatılmasını gerekiyor. Dolayısıyla, bu sistemden çıkmak kısa dönemde Alman müşterinin de gelişini de olumsuz etkiler. Ancak, her şey dahili her konaklama tesisinin uygulayamayacağı, her tesisin “her şey dahilci” olmasının da yasal yaptırımlarla önüne geçmek gerekiyor.

Alman tur operatörleriyle ortaklık yapan Türk acentelerin vermiş olduğu bu bilgiler çerçevesinde MARTAB ve GETOB temsilcileri ortak bir yol haritası hazırlamak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Galeri