Dolu Otel Zarar Edermi

Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Birliği'nin Asım Geniş başkanlığındaki toplantısına katıldı. Marmaris turizminin sorunlarını anlatan otelcilerden Asım Geniş'in "40 yıl sonra dolu otelde nasıl zarar edilir, bunu öğrendim" sözleri, sektör ve sektörün geleceği için çok önemli mesajlarla dolu. 
Türkiye genelinde Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan 66 birlikten biri olan Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), özellikle turizm kentlerindeki altyapının geliştirilmesi için çalışıyor. Bölgede yasayla kurulan bir turizm birliği de olan MARTAB'ın Koordinasyon Kurulu Başkanlığını Otel Blue Rainbovv ile Hotel Diva'nın sahiplerinden deneyimli turizmci Asım Geniş yürütüyor. 

MARTAB, ALMAN TURİSTİ GERİ KAZANMAYA ÇALIŞIYOR

Marmarisli turizmciler, özellikle 2010 yılında 80 bin Alman turist ağırlayan bölgenin eski günlere dönmesi için çözüm yolları üretiyor. 
MARTAB yetkilileri, bu çerçevede Turizm Güncel'in de katıldığı bir toplantıda, Alman tur operatörlerinin temsilciliğini yapan 2 önemli acentenin bölge müdürlerini ağırladı. Tantur Bölge Müdürü Ahmet Varımlı ve Yeşil Dalyan Bölge Müdürü Ufuk Demirel'i dinleyen komisyon üyeleri, Alman pazarının kaybedilme nedenlerini ve yeniden kazanmak için yapılması gerekenleri araştırdı. 
'İŞLETMECİLER BİR ARAYA GELEMİYOR, BÖLGE KAYBEDİYOR' Asım Geniş ile MARTAB toplantısının ardından Marmaris'teki otelinde bir araya geldik ve bölgeyi konuştuk. 
30 yıldır bölgede bulunduğunu anımsatan Geniş, burada yapılamayan tek şeyin işletmecileri bir araya getirip, tek bir ağızdan konuşmak olduğunu dile getiriyor, biraz da sitem ederek... 
İKTİDARIN DEĞİL, TURİZMCİNİN YANINDA OLMALILAR Marmaris'teki çeşitli kurumların hemen hepsinin bir kenara çekildiğinden yakınan Geniş, şu çağrıyı yapıyor: "Eğer kendileri işin içinde yoksa, o kurum kötü oluyor ve hiçbir katkıda bulunmuyorlar. 
Bence gerek sivil toplum örgütleri gerekse kurumlar, iktidarın yanında değil hiç ayırım olmadan turizmcilerin yanında olmalı. O, onun adamı; bu, bunun adamı olmamalı. Herkesin farklı siyasi görüşleri olabilir ama ortak bir menfaat varsa, asgari müşterekte birleşilmesi gerekiyor. 
Malesef bu birleşme burada çok zor..." KÜÇÜK OTELLER DEVRİ ÇOKTAN BİTTİ' Marmaris'te 80'li yıllarda yapılan küçük otellerin devrinin çoktan bittiğini belirten Geniş, konuşmasını şöyle sürdürüyor: "Küçük oteller hakikaten çok zorlanıyor. 
Bunlara acilen yenileme yapmalı. Yenileme için para gerekiyor. Para kazanıyorlar mı, hayır? Para olmayınca yenileme yapılamıyor. Şu anda biraz döviz arttı ama son 5 yılda çok fazla düştü. 
TERSİNE İŞLEYEN BİR ÇARK VAR 5 yıl once bu otelde elektriğe 3 bin 500 lira ödüyorum. Geçen yıl 17 bin lira ödedim. Artış yüzde 500. 5 yıl önce bir kilo eti 2 bin 250 liraya toptan alıyorduk. Şimdi 22 bin liraya alıyoruz. Ne kadar zam yapıyorsunuz yüzde 15 civarında. Tersine işleyen bir çark var. Kazanmanız mümkün mü? Hayır. 
TURİZM BAKANLIĞI SADECE SAYISAL KONUŞUYOR 40 yıl sonra, dolu otelde nasıl zarar edilir bunu öğrendim. Ben otelciyim, görevim ne? 
Oteli doldurmak. Kolay kolay indirim de yapmıyoruz. Piyasadaki fiyata veriyoruz. Esas mesela, fiyatlarla giderdeki artışın birbirini tutmaması... 
4 5 yıldır tersine çalışan bir ekonomi içindeyiz. Son 1 aydır döviz yükselme yolunda. Bundan sonra ne getirişi olur bilemiyoruz. Fiyatlar yine artacak, yine aynı hesaba gelecek. 
Turizm Bakanlığı sadece sayısal konuşuyor. 
Şu anda Marmaris'te herkes kan ağlıyor. Şu anda 3 yıldız ve üzrindeki otellerin dolulukları yüzde 95'tir. Biz yüzde 80'nin üzerine çıktığımızda iyi bir doluluktur ama yetmiyor. Sorun • doldurmakta değil, sayısalda değil. Doluysa ne farkediyor? Fark etmiyor." Haber Merkezi

Galeri