Hanutçular Turisti Canından Bezdirdi

Muğla'nın Marmaris ilçesine gelen turistler arasında yapılan bir ankete göre yabancı konuklar en çok 'alışverişe zorlanmaktan' ve 'kazıklanmaktan' şikayet etti. Muğla Marmaris'te faaliyet gösteren seyahat acenteleri, turiste yönelik 'Memnuniyet Anketi' gerçekleştirdi. Buna göre, turistler en çok sözlü veya fiziki müdahalede bulunularak alışverişe zorlanmaktan şikayet ettiler.

Yılda yaklaşık 1,5 milyon turistin tercih ettiği Güney Ege'nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris'te yerleşik Inshore Seyahat Acentesi ve Rota Yatçılık sahiplerinden turizmci Nurcan Dağ, "Anketlerde 'Marmaris muhteşem bir yer, yeniden tatile geleceğim' diyen kişi sayısı giderek düşüyor. Turistler en çok hanutçuluk, taciz ve alışverişe zorlanmaktan şikayetçi" dedi. 
Dağ, ankete katılan turistlerden bazılarının "îlk defa geliyorum ve bu son olacak" yanıtını bile verdiklerini, "Arkadaşlarınıza bu bölgeyi tavsiye eder misiniz?" sorusuna ise "Asla" cevabını almaya başladıklarını, turistlerin 'yolda yürüyemiyorum', 'aldatıldım', 'ailem tacize uğruyor' dediklerini söyledi. Benzer manzaraların beldelerinde de yaşandığını anlatan İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, "Hanutçuluk dediğimiz olaylar yeniden hortladı. Belediye olarak önceden bizim bir gün kapatma yetkimiz vardı. Bu çok caydırıcı oluyordu. Sadece 154 lira para cezası kesebiliyoruz ama kaymakamlığın ve emniyetin kapatma yetkisi var" dedi. Turistler, zorla mal satmaya çalışan işyerlerinden dert yandı.

Galeri