İspanya'yı Geçtik

Türkiye, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiyalı turistlerin dünyada tatil yapmada yeni gözde ülkesi oldu. Geçen yıl Antalya bölgesine 560 bin iskandinav turist gelirken, bu yıl yüzde 15'lik artışla 630 bini geçmesi bekleniyor Yüzde 15 artış var İskandinav, turistler, Türkiye'de tatil yapmada' yüzde 85 oranında Antalya bölgesi ile Muğla'nın Bodrum ve Marmaris ilçelerini tercih ediyor. Bastıyalı Turizm Seyahat Acentesi İskandinav Turizm Uzmanı Mehmet Reşat Akıl, yaptığı açıklamada, 2011 yılının ilk 7 aymda Türkiye'ye gelen İskandinav turist sayısında geçen yıla göre yüzde 15'lik artışın olduğunu söyledi. 
Yeni turizm sezonunda, Kuzey Avrupa ülke vatandaşlarının tatil yapmada rotalarını İspanya ve Yunanistan'dan Türkiye'ye kaydırdıldarını belirten Akıl; Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarkalı turistlerle yaptıkları yüz yüze anket çalışmasında, tatil tercihlerinde deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra Anadolu insanının sıcakkanlı, yardımsever, güleç yüzlü ve misafirperver olmasının yüzde 80 oranında etkili olduğunu kaydetti. 
Bireysel turizmi seviyorlar Iskandinavların, 'her şey dahil turizmi' yanı sıra bireysel turizm yapmayı tercih ettiğini belirten Akıl, Antalya ve Muğla bölgesine tatile gelenlerin yüzde 85'inin beş yıldızlı otelleri yerine apart (müstakil) konaklama tesislerini tercih ettiğini söyledi. 
Akıl, şöyle dedi: "Sezon sonunda Antalya bölgesine gelen İskandinav turist sayısının 630 binin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakamla İspanya'yı geçiyoruz. Geçen yıl İspanya'ya gelen İskandinav turist sayısı 570 bin civarında idi. Bu sene İspanya'ya giden Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiyalı yabancı konuk sayısında yüzde 20'lik bir düşüş var." Unser Tour Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Aziz Günyeli de Antalya bölgesine gelen turistler içinde para harcayarak esnafın yüzünü güldüren turistlerin lskandinavlar olduğunu söyledi. • CHA

Galeri