Martab Çalışmalarına Hız Verdi

Marmaris'teki turizmciler, ülkelerindeki ekonomik kriz nedeniyle tatile çıkmayan ingilizlerin açığını Fransızlarla kapatmak için çalışma yaptı MARTAB yöneticileri bir araya geldikleri toplantıda turizm sezonu ile ilgili sorunları değerlendirdi ve çözüm önerilerini tartıştı.

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), İngiliz pazarında yaşanan düşüşü, başta Fransa olmak üzere , diğer pazarlarla kapatmayı hedefledi. Oda ve sektör temsilcileriyle bir araya gelen MARTAB Koordinasyon Kurulu Başkanı Asım Geniş, Avrupa'daki ekonomik krizin ingiltere'den gelen turist sayısında yüzde 10 civarında düşüşe sebep olduğunu belirterek, "Marmaris ve çevresine gelen îngiliz turist sayısının çok fazla olmasından dolayı düşüşteki bu oran önemli. îngiliz turistlerin, ülke genelinde tercih ettikleri en önemli tatil beldesi Marmaris. Her yıl yaklaşık 900 bin ingiliz, Marmaris ve çevresine geliyor" dedi. 
Toplantıda, Eylül'de başlayacak fuar takvimi de açıklandı. MARTAB Genel Koordinatörü Sedat Kirt, Marmaris ve çevresini tanıtmak için yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılacaklarını belirterek, "ingiliz pazarında yaşanan düşüşün, başta Fransa olmak üzere diğer ülkelerden gelecek turistlerle kapanacağına inanıyoruz. Yıl içinde 13'ü yurtdışında, 2'si de yurtiçinde olmak üzere 15 fuara katılarak Marmaris ve çevresini tanıtacağız. Hedefimizdeki ilk ülke ise Fransa. Eylül'de Paris'teki turizm fuarına katılarak bölgemizi en iyi şekilde tanıtacağız. Ülkemize gelen Fransız turistlerin rakamına baktığımızda, Milas Havalimanına 60 bin, Dalaman Havalimanı'na ise 4 bin Fransız turistin giriş yaptığı görülüyor. 
Amacımız, Fransız turistleri bölgemize çekmek" diye konuştu. 
turizm fuarları Kirt, tur operatörleriyle yaptıkları görüşmede önümüzdeki yıl 1 milyona yakın Fransız turistin gelmeyi planladığını, bundan önemli bir pay almayı hedeflediklerini söyledi. Toplantıda, 2012 turizm mevsimi için Hollanda, Finlandiya, Bulgaristan, Danimarka, Almanya, Rusya, Ukrayna, Belçika, isveç ve Norveç'teki yurtdışı turizm fuarlarına katılınacağı bildirildi.

Galeri