Pazar Raporları Turizimciye Yol Gösterecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye'ye turist gönderen ülkelere ait son durumu ve pazarlardaki hedefleri "Pazar Raporları" başlığı altında topladı. Raporda önemli pazarların da aralarında bulunduğu 37 ülke vatandaşının turistik amaçlı yurt dışına çıkış sayıları, tercih ettikleri destinasyonlar, rezervasyon türleri, ortalama konaklama süreleri gibi önemli verilere yer veriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden derlenen bilgilere göre, 2012 yılı tanıtım ihalesi için bütçe ve tanıtım stratejisini belirleyen Tanıtma Genel Müdürlüğü, Türkiye'ye turist gönderen ülkelere ait bilgileri içeren bir rapor hazırladı. 
"Pazar Raporları" başlıklı raporda, hedef pazarlardaki son durum analiz edilirken, turizmcilere yol gösterecek birçok veri bulunuyor. 
Raporda, ülkelerin sıralaması ise Türkiye'ye gönderdikleri turist sayısına göre yapıldı. 

RUSLARIN İLK TERCİHİ TÜRKİYE Raporda, ülkelerin genel nüfusu dışında, turizm endüstrisinin büyüklüğü, ülke dışına turistik amaçlı çıkış sayısı, ortalama konaklama süresi, karar alma süreci gibi önemli verilerde bulunuyor. Öte yandan rapor, turistlerin tercih ettikleri konaklama türünün ve seyahat amaçlarının da ülkelere göre farklılaştığını gösteriyor. Almanya'dan sonra Türkiye'ye en çok turisti Rusya gönderiyor. Almanların aksine Rusların tatil seçeneklerinde Türkiye ilk sırada bulunuyor. Ruslar, Türkiye'den sonra Mısır, Çin ve Finlandiya destinasyonlarını tercih ediyor. Ortalama 10-15 gün tatil yapan Ruslar, 1 ay önce ya da son dakikada rezervasyon yaptırıyor. Tur operatörleri aracılığıyla paket satın alan Ruslar, 4-5 yıldızlı otellerin yanı sıra tatil köylerini de tercih ediyor. Deniz turizmive eğlenceyi seven Ruslar, yaz ya da bahar aylarında tatile çıkıyor. Ruslar sırasıyla Antalya, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Dalaman ve İstanbul'da tatil yapıyor. 

HOLLANDALI EN ÇOK FRANSAYA GİDİYOR Rapora göre Hollandalı turistler, en çok Fransa, Almanya, İspanya, Avusturya, Belçika, İtalya, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'ye gidiyor. Ortalama 8-11 gün tatil yapan Hollandalı turistlerin yüzde 52'si internet üzerinden, yüzde 37'si seyahat acentaları aracılığıyla rezervasyon yaptırıyor. 4-5 yıldızlı otellerin yanı sıra nitelikli tatil köyleri ve apart otellerde kalan Hollandalı turistler, deniz, kum, güneş, kültür, şehir, doğa ve sporaktiviteleri içeren tatil türünü tercih ediyorlar.Hollandalı ziyaretçilerin Türkiye'deki destinasyonlara dağılımı isesırasıyla Alanya, İstanbul, Side, Antalya, Marmaris, Bodrum ve Nevşehir. Rapordaki bilgilere göre, Hollandalı turist için en etkin reklam türü televizyon reklamları ve internet.Raporda ortaya konan bilgiler hedef pazarlarda tanıtım yapmayı amaçlayan turizmciler için önemli bir yol haritası niteliği taşıyor. Raporda yer alan En Etkin Reklam Türü ve Dönemi'ne ilişkin bilgiler,turizmcilere doğru tanıtım stratejisi yürütme imkanı sunuyor.

Galeri