Yabancıların Gözüyle Türkiye

(A.A) - Türkiye'nin gelecek yıl tanıtım için bütçe ayırdığı ülkelerin vatandaşları üzerine yapılan araştırmalar. "Türkiye imajı" üzerine ilginç görüşleri ortaya koyuyor. 
AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden derlediği bilgiye göre, Almanlar Türkiye'yi "ucuz bir tatil ülkesi" olarak görürken, güneşi az gören ülkelerden ingiltere'nin vatandaşları ise Türkiye'yi en çok "sıcak iklimi" ile tanıyor. 
Türkiye'yi ziyaret eden Hollandalılar "lüks, güvenli ve hoşgörülü bir ülke" olarak tanımlıyor, ziyaret etmeyenler bunun tersini düşünüyor. 
"Tatil" denilince Rusların aklına ilk Türkiye gelirken, Danimarka vatandaşlarının yaklaşık yüzde 40 ı Türkiye hakkında bilgiye sahip olmadığını belirtiyor. 
Ülkeyi hiç görmeyen Fransızlar, Türkiye'yi bir "Arap ülkesi" olarak algılarken, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları ise Türkiye'yi "Avrupalı" olarak tanımlıyor. 
Bakanlığın gelecek yıl yurt dışında tanıtım yapmayı planladığı ülkelerde Türkiye imajı farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak "sıcak iklimi, misafirperverliği, tarihi ve kültürel değerleri" İle öne çıkıyor. 

Almanya pazarında Türkiye, kumsalları, yüksek servis kalitesi ve misafirperverliğiyle tatil ülkesi olarak olumlu imaja sahip. Almanya'da, Türkiye için "ucuz bir tatil ülkesi" algısı da bulunuyor. 
Seyahat edenlerle yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye, servis kalitesi ve çocuklara gösterilen sevgi bakımından da birinci sırada yer alıyor. 
Alman turistlerin memnuniyet unsurları ise deniz-kum-güneş, uzun turizm sezonu, liyat-hizmet dengesi, yüksek otel kalitesi ve kültürel zenginlik olarak sıralanıyor. 

RUSYA'DA YILLARDIR BİRİNCİLİĞİNİ KORUYOR

Rusya Federasyonumda Türkiye'nin İmajı "en popüler ve en çok tercih edilen tatil destinasyonu" şeklinde. 
Araştırmalara göre, Rusların yüzde 47'si tatil için en uygun ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyor. Türkiye, uygun fiyatlı, hizmet ve tesis kalitesine sahip, özgün tarihi ve kültürel değerleri olan ve medeni bir destinasyon olarak algılanıyor. 
Rusya Federasyonu vatandaşları nezdinde tatil denince akla gelen ilk ülke Türkiye. Türkiye, Rusya Federasyonu pazarında tanınmış bir marka haline gelerek, yıllardır birinci sıradaki yerini koruyor. 
Türkiye ile ilgili çağrışımlar, güneşli, eğlenceli, pitoresk, dostane, rahatlatıcı, karşıtlıklar ülkesi, Akdenizli ve kendine özgü olarak şekilleniyor. 

İNGİLİZLER, TARİHİ ALANLARI VE MÜZELERİ ZİYARET EDİYOR

Türkiye, İngiltere pazarında sıcak iklimi ve kültürel zenginlikleri olan bir ülke olarak algılanıyor. İngilizler, 'Türkiye'yi en çok "güneşli (yüzde 68)", "tarihi (yüzde 55)" ve "kültürel (yüzde 48)" sözcükleriyle tanımlanıyor. 
Türkiye İmajı, hem ülkeyi son birkaç yıl içinde ziyaret edenler ve hem de henüz ziyaret etmemiş ancak listesine almış olanlar açısından olumlu. 
Türkiye'de yapılan tatillerin çoğu deniz tatili, ardından ise kültürel/tarihi turlar geliyor. Türkiye'de tatil yapan 10 kişiden 81, kalışları sırasında tarihi alanları ve müzeleri ziyaret ediyor. 
İngilizler, Türkiye'den "sıcak İklim, tarihi ve kültürel değerler, fiyatların uygun olması, doğal güzellikler, Türk halkının dostça karşılaması, ailelere uygunluk ve konaklama tesisleri" bakımından memnun kalıyor. 
Türkiye'ye yaptıkları son seyahatlerini değerlendirmeleri İstenen her 10 kişiden 7'sl, "ziyaretten çok hoşlandıklarını" belirtiyor. 

ABD'Lİ TURİSTLER, YEREL HALKLA TEMAS KURMAYI SEVİYOR ABD'de, Türkiye, uzun yıllardan beri yürütülen tanıtım faaliyeti sonucunda "tarihi, kültürel, arkeolojik ve doğal zenginlikleriyle ön plana çıkan bir turizm destinasyonu" olarak tanınıyor. 
Okyanus ötesi seyahat etme alışkanlığı olan, Türkiye'ye seyahat edebilecek 8 milyonluk hedef kitleden seçilen kişiler arasında yapılan anket çalışması, bu topluluğun yüzde 50'sinin Türkiye'ye seyahat etmek istediğini ortaya Koyuyor. 
ABD'li ziyaretçilerin memnuniyet unsurları ise Türkiye'nin tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri, dini turizm zenginlikleri, kruvaziyerle seyahat imkanı, ABD dolarının Türkiye'de güçlü olması. 
Ayrıca ABD'li turistler, yerel halkla temas kurabilecekleri, ziyaret ettikleri destinasyonları tecrübe edebilecekleri turizm çeşitlerine odaklanıyor. Bu çerçevede Türk misafirperverliği, tatil deneyimlerini pekiştiriri bir unsur oluyor. 

TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDENLER İLE ETMEYENLER FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Türkiye'ye seyahat eden Hollandalıların ülkeyle ilgili çağrışımları İse "güneşli ve güzel iklim (yüzde 63)", "güzel kumsallar (yüzde 21)", "deniz (yüzde 20)", "güzel yiyecek ve içecekler (yüzde 14)", "arkadaş canlısı İnsanlar (yüzde 10)" şeklinde. Hollandalılar, Türkiye'yi "misafirperver, kendine özgü, geleneksel bir ülke" olarak algılıyor.

Galeri