Marmaris'te Turist Olmak

MARMARİS’TE TURİST OLMAK

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Ağustos ayı içinde önemli bir toplantı düzenledi. Toplantının konusu ve konukları “bölgemize turist getiren acenteler”di. Güncel sorunların yanısıra uzun süredir devam etmekte olan ve sektörde rahatsızlık uyandıran konuların da ele alındığı toplantıda MARTAB acentelerin seslerini ilgili makamlara duyurmasına aracı oldu.

 

Özellikle yerel ve idari makamların sorumluluk alanlarıyla görüş ve önerilerini dile getiren acente yetkilileri, zaman zaman da kendi içlerindeki sorunları basının önünde en ince ayrıntısına kadar konuşarak kamuoyunun da bilgilenmesini sağladılar.

 

Toplantıda öne çıkan konular; turistlerin karşılaştığı sorunlar (ayrıntılı olarak aşağıda yer alıyor), turist dağılımında İngiliz turist lehine yaşanan dengesizlik, diğer pazarlardaki kayıplar, hizmet ve ürünlerde kalite düşüklüğü, görüntü kirliliği (özellikle tabelaların yarattığı kirlilik), trafik karmaşası, turist getirmeyen ancak tur satışı yapan yerel acentelerin sayısındaki artış ve piyasa dengelerine etkileri, kaçak yolcu taşıyan eski araçların durumu ve tüm bu sorunların yarattığı imaj bozukluğu oldu.

Tüm bu sorunların yanında gerek acente yetkilileri, gerekse anket uygulanan turistler Marmaris’in doğal güzelliğine, temizlik konusunda gösterilen özene, turizmdeki genel yükselişe dikkat çektiler.

 

Yerel ve ulusal basına yansıyan anket sonuçlarını ise bölgenin en kıdemli turizmcilerinden Tantur Ege Bölge Müdürü Ahmet Varımlı sundu. Rapor, farklı ülkelerden farklı turistlere uygulanması bakımından önem taşıyor. Bu arada, raporda yeralamayan ancak toplantıda ilgili acente yetkilisinin belirttiğine göre Türk turist Marmaris’ten genel olarak memnun ve iç pazarda her geçen yıl büyük artış yaşanıyor. Türk turistin şikâyet konusunu ise hizmet standardının işletmeden işletmeye değişmesi, kültür-sanat etkinliklerinin azlığı, günlük tur satışı yapan acentelerle yaşanan sorunlar oluşturuyor.

 

MARMARİS’E GELEN TURİSTLERİN TUR OPERATÖRLERİNE İLETTİKLERİ ŞİKÂYETLER VE YAPTIKLARI YORUMLAR

 

ALMANLAR

Olumlu yönler: Alman turistlerin Marmaris’i tercih sebeplerinin en başında yörenin doğal güzellikleri gelmektedir. Buraya gelen her yabanci turist kendisini daha çok Türkiye’de hissettiğini belirtmiştir.

En önemli ören yerlerine günübirlik gidelebilmesi ise de ayrıca bir tercih sebebidir.

Tüm Marmaris sahil yürüyüş yolu Alman müşterilerimiz tarafından çok beğenilmektedir.

 

 

Olumsuz yönler: En büyük şikâyet konularından birisi, birçok restaurantın büyük çoğunluğunun diskotek gibi gece yarısına kadar gürültü kirliliğine sebebiyet vermeleridir. Eğlence merkezi barlar sokağı olmalıdır, şehir içindeki ve uzun yalıdaki restoranlarin ancak yemek saatinde müzik çalma izni olmalıdır.

 

Sokakta günlük tur satan acentalardan arta kalan satışlara bazı otel, restaurant, taksi durakları, marketler talip oluyor. Bazı münferit taksiciler bile tur satıp, tedarikçi firmalar ile komisyonlu çalışıyorlar. İlgili makamların takip, araştırma, soruşturma yetkilerini kullanmalarını rica ediyoruz.

 

Belli başlı mimlenmiş dükkanlar ve esnaf mevcut .Bir erkek berberi ile ilgili misafirlerden sürekli şikayet alıyoruz. Zabıta Amiri ile irtibata geçtiğimizde Esnaf ve Sanatkarlar Cemiyet’inin yetkili olduğunu, belediye olarak bir şey yapamadıklarını söylüyorlar. Şikayet konuları: kötü muamele, fahiş fiyat, kötü hizmet.

 

Bazı restaurantlarda müşterilerin ilgisini çekmek için hayvanların sevimlilikleri kullanılarak, değersiz animasyonlar, resim, video çekimleri yaptırılıyor. Avrupalı müşterinin hayvan hakları ve korunması ile ilgili bakış açıları malum, hoşuna gidenler olsa da genel olarak şikayet ediyorlar.

 

Hanutçuluk yok deniyor ama maalesef bu bir yanılgı. Özellikle akşam saatlerinde birçok restaurantın girişlerinde adeta müşteri kapma savaşı var. Bu konuda ilgili saatlerde (özellikle 19:00’dan sonra) gerekli kontroller yapılmalıdır.

 

Çarşı içindeki bir kısım esnafın müşterilere olan tavırları sürekli şikayetlere sebep olmaktadır.

Sadece çarşı içinde değil, birçok yerde bazı dükkan işletmecileri tarafından müşterilere ciddi şekilde baskı yapılmaktadır. Ve eğer bu müşteriler bir şey satın almak istemezlerse bu işletmecilerden hakarete varan sözler işitmek zorunda kalıyorlar.

Bundan birkaç sene önce No Hassle isminde bir kampanya vardı ve bu kampanya ile esnafın taciz ve baskı yapması yasaklanmıştı.

 

Marmaris’te çok az sayıda kültürel etkilik var. Hiçbir konser, etkinlik, gösteri yapılmıyor.

 

 

HOLLANDALI MÜŞTERİ YORUMLARI

Olumlu yönler: Marmaris’in kendisi çok güzel bir yer ve özelliklede doğası. Yat Limanı da çok güzel.

 

Olumsuz yönler: Şehiriçi trafiği çok yoğun, bazı oteller çok eski ve binalar kötü, Kaliteli otellerin sayısı Antalya’ya göre çok az.

Çok fazla sayıda sokakta günlük tur satan acente var. Turlarda fiyat istikrarı yok. 7-8 Euro’ya tekne turu ve jeep safari satılmamalı.

Migros önünde trafik ışıkları yok ve orası araç ve yayalar için çok tehlikeli bir yer.

 

 

BELÇİKALI MÜŞTERİ YORUMLARI

Olumlu yönler: Marmaris – İçmeler sahil yolu ve Marmaris’in doğal güzelliği

 

Olumsuz Yönler: Çarşıda ve semt pazarlarındaki baskı ve taciz

Bazı otellerde çok fazla sayıda Rus turist olması

Dolmuş ve taksi şoförlerinin olumsuz davranışları. Yayalara hiç saygı göstermemeleri, çok hızlı ve tehlikeli araç kullanmaları. Bunlarla ilgili çok sıkı kontroller olmalı, özellikle taksi şöförlerine yönelik.

Ana yolda yayalar için karşıdan karşıya geçme noktalarının azlığı ve belirsiz olması. Herkes iki yol arasındaki çalılıklardan bir anda çıkıyor veya çalıların üzerinde atlayarak karşıya geçmeye çalışıyor. Bununla ilgili tedbirler alınmalı.

 

 

İSKANDİNAV MÜŞTERİ YORUMLARI

Olumsuz: Çok fazla sayıda restaurant var ve bu da birçok soruna neden oluyor.

Çok fazla sayıda tekne var ve bu yüzdenTemmuz ve Ağustos aylarında yat limanı civarında kötü kokular oluyor.

Genel olarak ucuz tatil yeri olmasından dolayı imaj problemi var.

Tüm sahil boyunca peyzaj ve düzenleme yapılmalıdır.

 

FİNLİ MÜŞTERİ YORUMLARI

Olumsuz yönler: Bazı işletmelerde taciz, hile, yabancıya başka fiyat, Türk müşteriye başka fiyat uygulanıyor. Bazı berberler müşteriyi zorla içeri alıyorlar, çeşitli atraksiyonlar yapıp müşteriden 200 Euro aldıkları iddia ediliyor.

Bir eczaneden küçük bir müdahale için 150 TL alındığını iddia eden müşteri var.

Finli bir müşteri, bir yerden kaçak olduğunu bilmeden içki almış ve acenta temsilcisi bu durumu zabıtaya iletmiş ve zabıta da “bu bizim sorumluluğumuzda değil” demiş.

 

Olumlu yönler: Sahilyolu – Uzunyalı çok güzel oldu. Bütün müşteriler çok beğeniyor. Çöp toplama çok iyi organize ediliyor. Birçok müşteri temizliğin İspanya ve Yunanistan’dan daha iyi olduğunu söylüyor. Ancak bazı bölümlerde temizlik sorunu halen var. Özellikle Saman İskelesi, Belediye önü ve Mavi Otel’e kadar olan bölümde.

 

 

İNGİLİZ MÜŞTERI VE TUR OPERATÖRÜ YORUMLARI

 

Olumsuz yönler: Maalesef cinsel saldırı iddialarının sayısı artıyor.

Birçok turist bu cinsel saldırıları resmi makamlara bildirmiyor, bildiremiyor.

Resmi makamlardaki kişilerin bu tip bir konudaki duyarlılığı ve konuyu ele alış şekliyle ilgili olarak da tereddütler oluşuyor.

İngiliz Konsolosluğu bu konu ile ilgili olarak resmi makamlarla bir araya geldi ve bu mağduriyeti yaşamış müşterilerle diyalogun nasıl olması gerektiği konusunda bir toplantı yaptı. Bu konu ile ilgili tur operatörü olarak önerimiz, polis merkezlerinde ve hastanelerde konuyla ilgili eğitim almış İngilizce bilen bayan bir elemanın bulundurulmasıdır.

 

Bize iletilen bir başka konu da, herhangi bir bar ya da barlar sokağına giden bazı müşterilerin, birinci içkilerini içtikten sonra kendilerinden geçmeleri ve o gece ile ilgili hiçbirşey hatırlamamaları iddiası.

Bu gibi durumların bazılarında ise maalesef cinsel saldırıya uğradığını iddia eden müşterilerin yanında şahsi eşyalarının da çalındığını iddia eden müşteriler bulunmaktadır.

Bu konu ile bağlantılı olabilecek ve insan hayatını tehlikeye atan sahte içki iddialarının önüne geçebilmek için ilgili makamların değişik zamanlarda alkollü içeceklerle ilgili gizli kontroller yapılması önerilebilecek bir yöntemdir.

 

Müşterilerimizin bize ilettiği çok önemli bir başka şikâyet de, sokakta günlük tur satan acentalar tarafından uğradıkları tacizdir.

Maalesef bu tip satıcılar herzaman taahüt edilen servisleri de vermiyorlar. Bu da doğal olarak işini doğru yapan seyahat acentalarının mağduriyetine neden oluyor.

Bu sene bu tip günlük tur satan acentaların sayısında özellikle bir artış gözlenmektedir. Bu konuda mutlaka denetim yapılmalıdır.

 

Olumlu yönler: Marmaris’teki ilgili makamlar yazın uygulanan inşaat yasağı koonusunda çok başarılıdırlar. Biz Marmaris’te bu konu hakkında, Yunanistan ve İspanya’dan farklı olarak, en ufak bir şikayet almadık.

 

Saat 23.00 den sonra uygulanan yüksek sesli müzik yasağı, Marmaris’in imajında kesinlikle olumlu bir etki yaratmıştır ve bu konuda müşterilerden hiçbir şikâyet alınmamıştır.

Ayrıca bu uygulama, Marmaris’in aileler için uygun tatil yeri olma yolunda olumlu bir girişim olmuştur.

Genel olarak turk insanı çok dost canlısı ve Yunanistan ve İspanya gibi diğer tatil yerlerine nazaran çok daha iyi bir hizmet anlayışına sahip.

Yaz sezonunu yayma çalışmalarımız devam ettiğinden dolayı, resmi makamlardan ricamız, Mart ayı ve Kasım ortalarına kadar özellikle altyapı çalışmalarının tamamlanmış ve sahilin temiz olması ve yolların sorunsuz şekilde kullanılabilmesinin sağlanmasıdır.


Galeri