MARTAB-GETOB Ortak Çalışmaya Başladı

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB), Güney Ege Turistik İşletmeciler Birliği (GETOB) ile birlikte bölgemizin önemli 3 beldesinde belediye başkanları ve konaklama tesislerinin üst düzey yetkilileriyle seri toplantılar gerçekleştirdi.

MARTAB’ın üyesi olan Akyaka ve Turunç’ta 15 Eylül’de, Bozburun’da ise 16 Eylül’de düzenlenen toplantılar, her 2 kurum temsilcileri ile belde otelcilerinin geleceğe yönelik planlama ve sektör sorunlarına çözüm arayışları açısından son derece yararlı geçti. Toplantıların ana hedefi, merkezden uzakta kalan 3 beldedeki işletmelerin 15 Ekim’de Marmaris’te düzenlenecek “Konaklama Tesisleri Sektör Toplantısı”na ön hazırlıklı katılımlarını sağlamaktı.

MARTAB adına Koordinasyon Kurulu Başkanı ve encümen üyesi Asım Geniş, meclis üyesi İsmail Yıldız, genel koordinatör Sedat Kirt, GETOB adına başkan yardımcısı Ertan Yaylalı, yönetim kurulu üyeleri Sibel Sisneli, Rıza Ersoy, Mustafa Deliveli ile birlik müdürü Cahit Sarıbey’in katıldığı toplantılarda evsahipliğini her beldenin belediye başkanları üstlendi.

AKYAKALI TURİZMCİLER “YAVAŞ BÜYÜMEYİ”, UÇURTMA SÖRFÜNÜ TANITMAYI, KADIN AZMAĞI’NA YÜRÜYÜŞ YOLU YAPILMASINI İSTİYOR

Akyaka’da Yücelen Otel’de düzenlenen ilk toplantıya katılan turizmciler, beldelerinin kimliğinin “yavaş büyüyen şehir” anlamına gelen “citta slow” şeklinde tanınmasının kendileri için doğru olduğunu, kitlesel turizme yönelmeden özel bir bölge arayanlara hitap etmek istediklerini, ancak acil çözüm bekleyen konularda MARTAB ve GETOB’un yardımlarıyla daha iyi bir noktaya gelebileceklerini dile getirdiler. Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, MARTAB’ın Akyakalı turizmciler ne zaman ihtiyaç duysa göreve hazır olduğunu, bugüne kadar fuar çalışmalarında gerekli ilgiyi gösterdikleri, bölgeyle ilgili projelere vereceği desteğin de kendileri için önemli olduğunu dile getirdi. Çalça, Akyaka turizmine yönelik olarak hazırladıkları “Azmak Yürüyüş Yolu” projesini gerçekleştirmek için desteğe ihtiyaçları olduğunu da MARTAB ve GETOB yöneticilerine iletti. Akyaka Belediye Başkanı’nın açıkladığı bir başka proje ise Muğla Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve 3 yıl içinde hizmete girmesi beklenen “Deniz ve Kıyı Alanları Eğitim Merkezi” oldu. 10.5 dönüm arazi üstüne kurulacak tesis, 750 kişilik toplantı salonuyla çeşitli ulusal ve uluslararası toplantıya da evsahipliği yapabilecek. Akyakalı turizmciler, günübirlikçi ziyaretçilerin sayısının çok fazla olduğunu, konaklamalı turisti otellerinde daha fazla görmek istediklerini belirtirken MARTAB ve GETOB yetkilileri en kısa süre içerisinde Akyaka’da acente ve tur operatörü temsilcileriyle toplantı yaparak çözüm arayışına yardımcı olacaklarının sözünü verdi. Özellikle Gökova Körfezinde son birkaç yıl içinde yaygınlaşan “kitesurf” (uçurtma sörfü) sporunun Dünyada yüksek gelir grubundaki turistler tarafından ilgi gören bir spor olduğunu hatırlatan Akyakalı otelciler, bu sporun tanıtımına da destek istediler.

TURUNÇLU OTELCİLER “KAÇAK APART” İŞLETEN YABANCILARI ŞİKAYET ETTİ, HUKUKİ SÜREÇ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

MARTAB-GETOB heyetinin ikinci durağı Turunç Otel’di. Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan’ın açılış konuşmasının ardından MARTAB adına sözalan Asım Geniş, bu toplantıları düzenlemekteki amaçlarının bölge otelcilerini yerinde dinlemek, sorunlar ve çözüm yolları hakkında görüşlerini almak, ayrıca 15 Ekim 2011 tarihinde Maritim Grand Azur Otel’de yapılacak “Konaklama Tesisleri Sektör Toplantısı”na davet etmek olduğunu açıkladı. GETOB adına konuşan Ertan Yaylalı da 25 yıldır hizmet veren derneklerinin bugüne kadar yaptığı çalışmaları, bundan sonra MARTAB ile birlikte neler yapılabileceğini anlattı. MARTAB meclis üyesi ve GETOB genel sekreteri İsmail Yıldız, artık küçük veya büyük tüm işletmelerin sık sık bir araya gelerek ortak hareket etme zamanı olduğuna, sorunların bu yolla ve 2 kurumun desteğiyle daha kolay çözülebileceğine vurgu yaptı. Turunçlu otelciler ise yetkililerden, beldelerindeki küçük apartların tanıtımına daha fazla ağırlık verilmesini, ayrıca son yıllarda ev satın alan yabancıların her geçen gün artan kayıtdışı otelcilik yapmalarının önüne geçilmesini istediler. Turunçlu işletmecilerin Belediye ile yapacağı tespit çalışmasının ardından sözkonusu “kaçak otelciler” için MARTAB ve GETOB’un hukuki bir mücadele başlatması konusunda görüş birliğine varıldı.

BOZBURUNLULAR İMAR PLANI VE ALTYAPI DESTEĞİ İSTİYOR, DÜŞÜK ELEKTRİK VOLTAJINA ÇÖZÜM BEKLİYOR, SAYISI ARTAN YATLARIN DENİZİ KİRLETMESİ KONUSUNDA UYARIYOR

16 Eylül Cuma günü ise Bozburun Belediyesi toplantı salonunda 3. ve son toplantı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Cemil Şener başkanlığındaki toplantıya Bozburun işletme sahiplerinin ilgisi oldukça fazlaydı. Bozburunlu işletmelerin genel sıkıntılarının kamusal hizmetlerde yaşadıkları sıkıntılar olduğu gözlenen toplantıda öne çıkan talepler kanalizasyon altyapısı, elektrik trafolarının ve sokak aydınlatmalarının yetersizliği, Göcek’i terk eden yatların aşırı şekilde Bozburun limanını kullanmasıyla ortaya çıkan deniz kirliliği ve en önemli olarak da beldelerine ait bir imar planının eksikliği konularında oldu. MARTAB ve GETOB yetkilileri, kendilerine düşen görevi yetirmek istediklerini ve 15 Ekim’de Marmaris’te düzenlenecek toplantıya ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin davet edileceğini söyledi. Bozburunlu işletmeciler ayrıca fuarlarda beldelerine daha fazla yer verilmesi için talepte bulunacaklarını da yetkililere ilettiler.

KONAKLAMA TESİSLERİ SEKTÖR TOPLANTISI 15 EKİM’DE… OTELCİLER YETKİLİLERE SESİNİ DUYURMAK İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

Bölgenin önemli 3 beldesinde gerçekleştirilen bu toplantıların ardından şimdi tüm hazırlıklar 15 Ekim’de saat 14.00’da Maritim Grand Azur Otel’deki toplantı için yapılıyor. Marmaris, Armutalan, İçmeler, Turunç, Akyaka ve Bozburun’daki konaklama işletmelerinin hazırlayacağı “sorunlar ve çözüm önerileri raporları”nın ilgili kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkililerine duyurulacağı toplantı, bölgemiz konaklama sektörünün kendi içinde yapacağı en önemli toplantılardan birisi olarak görülüyor.

Galeri