Türkiye Turizm'de Devler Liginde

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Önal, en fazla turist ağırlayan 7. ülke konumundaki Türkiye'nin dünya turizminde birinci ligde yer aldığını vurguladı. 

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İrfan Önal, Türkiye'nin 2011 yılında sektörle birlikte 152 fuara katıldığını bildirdi. Önal, dün Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu'nun Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlediği aylık toplantıda yaptığı konuşmada, tanıtım faaliyetlerinde Türkiye'nin doğa, deniz, kum, güneş, sportif ve gezi özeliklerinin yanı sıra kültürel özelliklerini de ortaya koyarak doğru bir Türk insanı ve Anadolu tanıtımı yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin çok güzel bir toprağı, coğrafyası ve iklimi bulunduğunu belirten Önal, "Türkiye 2011 yılında dünya genelinde sektörle birlikte 152 fuara katıldı. 
Yani dünyanın her yerinde hem bayrağımızı dalgalandırdık hem de Türkiye'nin turizm ve kültürel değerlerini misafirlerimize tanıtmaya çalıştık" dedi. 

Ortalamanın üstünde

Türkiye'nin 2011 yılı için turist sayısında 30 milyon hedefini koyduğunu ifade eden Önal, "Çünkü bu psikolojik bir barajdır. İnşallah biz bu yılın sonunda 30 milyon barajını aşmış olacağız, yakalamış olacağız. Bu güzel bir motivasyon olacak" diye konuştu. 
Dünyada turizmin geçen yıllardaki ekonomik krizden sonra bir toparlanma eğilimi yaşadığına dikkati çeken Önal, bu yıl global anlamda yüzde 4 - 4.5 büyüme sağlandığını vurguladı. Türkiye'de ise bu oranın 9 ayda yüzde 10 olduğunu vurgulayan Önal, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu da dünya ortalamasının iki katından fazla bir rakama ulaşmış olduğumuzu gösteriyor. 
Bu sevindirici. Türkiye dünya liginde ilk 10 sırada yer alan bir ülke. Turist sayısı bakımından 7. 
en fazla turist ağırlayan ülkeyiz. 

Gelir bakımından da 20 milyar doların üzerinde gelir elde ediyoruz. Yani bu anlamda Türkiye dünyada birinci ligde yer alıyor." Toplantıya Alanya, Ankara, Antalya, Bodrum, Bursa, Çukurova, Eskişehir, Fethiye, İstanbul, İzmir, Kapadokya, Kuşadası, Marmara ve Marmaris Skal derneklerinin temsilcileri katıldı.

Galeri