Ula'da Antik Kent Bulundu

MUĞLA'NIN Ula ilçesinde, MÖ 4. yüzyıla ait bir antik kent bulundu. Yaklaşık 350 dönüm alanı kaplayan kentin birçok bölgesinde kaçak kazı yapıldığı ortaya çıktı, îlk çalışmalarda kaya mezarları, antik tiyatro ve lahit mezar bulunurken mezarın tamamen açıldığı görüldü. 
Muğla-Marmaris karayolu üzeri Okkataş mevkisinde, henüz bir belgeye rastlanmayan antik kentte yüzey araştırması ve temizlik çalışmalarına başlandı. Çalışmalar, Muğla Müze Müdürlüğü denetiminde Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulundan alınan izinle Ula Belediyesi ve Muğla Üniversitesi (MÜ) işbirliğiyle yapılıyor. 

Antik kentin tamamının çalılık alanda olması sebebiyle Ula Açık Cezaevinden 10 mahkûm da yardım için gönderildi. Akrapolis durumundaki tepe üzerinde tapınak temel kalıntıları, birkaç sarnıç ve sur kalıntıları bulunduğu açıklandı. Antik kentin ismi konusunda iki seçenek üzerinde durduklarını belirten kazı başkanı MÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. 
Kadir Baran, "Kaya mezarları ve lahit, 5. 
yüzyıl sonlarına ve 4. 
yüzyıl başlarına ait bir Karia kenti olduğu konusunda bilgi veriyor. Henüz yazılı bir belge elimizde olmadığı için iki isim üzerinde duruyoruz. Kyllandos veya Thera olabilir. Büyük olasılıkla Thera antik kenti burası. Kyllandos'unsa yine Ula'ya bağlı Elmalı köyü yakınlarındaki kent olma ihtimali yüksek." dedi.

Galeri