MARTAB Fuar Raporu: Londra (WTM)

Dünya turizm sektörünün en çok önem verdiği fuarların başında gelen WTM-Londra Turizm Fuarı, bu yıl tarihinin en “sakin” fuarlarından birini yaşadı. Profesyonellere yönelik bir fuar olması nedeniyle halkın çok fazla ilgi göstermediği bir organizasyon olsa da önceki yıllarda profesyonel ziyaretçi trafiğinde bu kadar gözle görülür bir düşüş yaşanmamıştı.

“Sakin” bir fuar

Her ne kadar fuar yönetimi ilk günkü katılımcı sayısının 2010 yılına göre yüzde 8 artarak 22.913 olduğunu belirtse de bu rakamın 7614’ü katılımcılarla görüşme yapmak üzere gelen ziyaretçiler, geriye kalan bölümü ise fuarda yeralan katılımcılardı. Diğer günlerde yaşanan gözle görülür sakinlik farklı şekillerde yorumlandı. İlk akla gelen “Avrupa’daki ekonomik kriz WTM’yi de etkiledi ve turizmcilerin 2012’ye yönelik çok da fazla umudu yok” şeklindeydi, ancak daha yaygın düşünce ise profesyonel iş bağlantılarının artık fuarlarla sınırlı kalmadığı, fuar dönemleri dışında da bu tür görüşmelerin yılın her döneminde sürdürüldüğü, dolayısıyla yalnızca profesyonellere açık fuarlardaki ziyaretçi trafiğinde yaşanan düşüşün normal karşılanması gerektiği yönündeydi.

Türkiye-Liverpool ortaklığı ve fuar reklamlarındaki artış

Fuarın sakin geçen genel havasının yanında Türkiye ve bölgemiz açısından neler yaşandı, onlara da bakmak gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Tanıtım Alanı” 950 metrekarelik kullanım alanı ile fuarın “en büyük tanıtım alanı” oldu. Bu alan içerisinde sektörden ve Marmaris Turizm Birliği gibi kamu kurumlarının yeraldığı 60 ayrı masa ziyaretçilere hizmet verdi. Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ile Londra Müşavirimiz Tolga Tüylüoğlu’nun açıklamalarda bulunduğu toplantıda İngiliz pazarındaki gelişmeler ve Türkiye’ye yansıması değerlendirildi. Açıklanan rakamlara göre 2008-2010 yılları arasındaki kesintisiz yükselişin ardından 2011’de yılın dokuz aylık döneminde İngiltere’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.48 azaldı. Yetkililere göre bu düşüş, İngiliz pazarında rakip olduğumuz ülkelere oranla yaşanan en küçük düşüştü. WTM’de bu yıl önemli noktalardaki Türkiye reklamları gözden kaçmadı. Daha önceki yıllara göre daha fazla sayıdaki Türkiye reklamlarında Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi önemli merkezlerin görselleri de vardı. Ancak en önemli vurgu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Liverpool Futbol Takımı ile gerçekleştirdiği “ortaklık” üzerineydi. Anlaşmaya göre Liverpool’un maçlarında 2011-2012 döneminde sık sık Türkiye reklamlarına rastlayacağız. Anfield Road stadyumundaki maçlarda çekilişle taraftarlara Türkiye tatilleri de hediye edilecek.

Büyük operatörlerde düşüş, ucuz uçak bileti firmalarında artış

Türkiye Tanıtım Alanı’nda en geniş katılımı yine Egeli turizmciler, özellikle de Marmarisli turizmciler sağladı. Marmaris, Fethiye ve Didim Turizm Birlikleri’nin yanısıra Bodrum Tanıtma Vakfı, İzmir merkezli Ege Otelciler Birliği ve çok sayıda otel ve acente işletmesi 4 gün boyunca fuardaydı. Muğla Valisi Fatih Şahin de ikinci gün ziyaret ettiği fuarda TUI ve Thomas Cook firmalarının üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde Muğla bölgesine yönelik 2012 beklentileri ve programları hakkında bilgi aldı, görüşlerini paylaştı.

MARTAB ve GETOB temsilcilerinin de bölge turizmi adına yaptığı çeşitli görüşmelerde ortaya net bir tablo çıkmasa da sektör uzmanlarının yorumu İngiliz halkının krize rağmen tatil alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçmeyeceği yönünde oldu. İki büyük tur operatörünün Dalaman bölgesine 2012 yaz sezonunda uçak sayısını yüzde 8-10 oranında düşüreceği yönündeki duyumlara karşılık “Easy Jet” ve özellikle “Jet2.com” isimli charter firmalarının yüksek orandaki artışlarla Dalaman bölgesine daha fazla İngiliz turist getirmeye hazırlandığı haberi heyecan yarattı. MARTAB personeli tarafından İngiliz sektör temsilcilerinin raporlarına dayanılarak yapılan araştırma da İngilizlerin 2012 yılında tatil alışkanlılarından çok fazla vazgeçmeyeceği, ancak düşük fiyatlı tatil yapabilmek için en uygun fırsatı arayacağını ortaya koyuyor. Euro/Pound arasındaki kur farkının yavaş yavaş kapanması ve ayrıca krizden çıkmanın yollarını arayan Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinin çabaları 2012 yılında Türkiye’ye gelecek turist sayısında da önemli bir belirleyici etken olacak. Daha net tahminler ise her yıl olduğu gibi Ocak ayından itibaren yapılmaya başlanacak.

Londra Fuarı’nda tanıtım yapan Hollanda merkezli Corendon firması ise bir başka pazardan, Hollanda-Belçika pazarından Marmarisli turizmcilere güzel bir haberin kaynağı oldu. Firmadan gelen haberlere göre Hollanda ve Belçika’dan Dalaman’a daha önce 3 olan uçak sayısı 2012 yaz sezonunda 8’e çıkacak.

İNGİLİZ PAZAR RAPORLARI / BEKLENTİLER

Her yıl olduğu gibi Dünyanın önemli araştırma şirketlerinden olan “Euromonitor International” bu yıl da WTM için özel bir rapor yayınladı. Her kıtaya özel değerlendirmelerin yeraldığı raporda kısa-orta ve uzun vadeli beklentiler açıklanıyor.

Amerika kıtasındaki eğlence ve gizem dolu turlardan, İngiltere’de 2012 Yaz Olimpiyatları döneminde ortaya çıkacak kiralık bahçelerde konaklama imkânlarına; Avrupalı tatilciler arasında yaygınlaşmaya başlayan çevreye saygılı sürdürülebilir lüks tatil eğiliminden, Arap Baharının ardından Mısır ve Tunus’un “özgür demokrasi” vurgusuyla yeniden markalaşma çalışmalarına ve büyük otel zincirlerinin sosyal medyaya yoğunlaşmasından Çin pazarına yönelik hazırlıklarına kadar tüm yeni eğilimler raporlarla ortaya konuluyor.

Küresel durum raporunda 2011 yılında yakıt başta olmak üzere yükselen fiyatlar ve vergilerin, tasarruf önlemlerinin, siyasi karışıklıkların ve sosyal huzursuzlukların sonucu olarak dünya genelinde turizm hareketinin yüzde 4.3 oranında düşüş yaşadığı belirtiliyor. Sektörün bu yıl en büyük beklentisi ise Asya kıtasında oluşmaya başlayan orta kesim halk kitlelerinin de katkısıyla 2012 yılı sonuna kadar 1 milyar tatilcinin yaklaşık 1 trilyon dolara varması beklenen tatil harcamaları.

İngiliz tatilden ödün vermeyecek, ancak “avantajlı fiyat” yakalamaya çalışacak

Tripadvisor isimli tatil yorumları sitesinin 1440 İngiliz tatilciyle yaptığı bir araştırmaya göre de İngiliz halkının ekonomik krize rağmen kredi ile de olsa tatil ihtiyacını karşılayacağını ortaya koyuyor. Buna göre İngilizlerin yüzde 66’sı 2012 yılında 2 ila 4 kez tatile çıkmayı planlıyor. Hatta yüzde 25’lik kesim 2011’e göre daha uzun tatil yapmayı hedefliyor. İngilizlerin yüzde 59’u 2011’deki kadar bir tatilin yeterli olacağını düşünürken, yüzde 16’lık kesim 2012’de bir önceki yıla göre daha az para harcamak istediğini belirtiyor.

İngilizlerin 2012’de tatil tercihlerini belirlemesinde şu etkenlerin ön plana çıkacağı anketin ortaya koyduğu bir başka sonuç;

  1. Mevcut ekonomik durum
  2. Terör olayları
  3. Olması muhtemel grevler
  4. Havayolu vergisi (ayakbastı vergisi)
  5. Seyahat acentelerinin batma ihtimali

Son maddeyle ilgili olarak da, geçen yıl sektörde yaşanan “acente ve operatör iflasları” sonucunda sıkıntı yaşamak istemeyen İngilizlerin yüzde 36’sı bir tatil sigortası yaptırarak yola çıkmak istediğini belirtiyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İngilizlerin yüzde 76’sı 2012 yılında kendi ülkelerinde en az bir kez tatil yapmayı düşünüyor. Yaz Olimpiyatlarının ise sanıldığının aksine evde kalmak için çok büyük bir etki yaratmayacağını söyleyen anket katılımcılarının (yüzde 67’lik kesimin) bir bölümü de (yüzde 10 oranında) olimpiyatlar sırasında yaşanacak talep düşüşünden daha ucuz fiyatlarla tatil yapmak için yararlanacaklarını belirtiyorlar.

Bu araştırmanın Türkiye’yi daha çok ilgilendiren bölümü ise tatil yapılacak yabancı ülkelerle ilgili görüşlerin alındığı bölüm. Buna göre İngilizler’in yüzde 34’ü fiyat avantajı yakalamak için ekonomik krizle boğuşan Euro bölgesi ülkelerindeki tatil seçeneklerine ilk olarak bakacaklar. Yani Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya “uygun fiyatlarla tatil yapılabilecek yerler” olarak listenin başında yeralıyor.

Galeri