Turizmde 2012 Buhranı

HABER MERKEZİ GÜNEY Egeli turizmciler, 2011 turizm sezonunu kapatırken gelecek yıl için endişelerini dile getirdi. Özellikle İngiliz pazarına yönelik çalışan Marmarisli turizmciler, önemli tur şirketlerin iflas etmesi, Avrupa'da başgösteren ekonomik sıkıntının 2012 turizm sezonunda etkili olacağını söyledi. 
Turizm sezonu kazanç ve kayıplarıyla geride kalırken, Muğla'nın turizm sektörünün önde gelen isimleri yeni sezondaki beklentilerini ve endişelerini değerlendirdi. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, 2012 turizm sezonu için pembe tablo çizilmemesini isterken, turizmcileri de, Ayaklarını yorganlarına göre uzatmaları' konusunda uyardı. Bu yıl Marmaris, Bodrum, Fethiye, Göcek, Dalaman ve Datça'da, turist yoğunluğunun çok olmasına rağmen, kazancın giderleri ancak dengelediğini vurgulayan Açıkgöz, Şubat ayında özellikle yurtdışı fuarlara katliamlarla turizmin gidişat ufkunu görebileceklerini söyledi. 
2012 turizm sezonunda, ekonomik kriz nedeniyle, İngiliz pazarında yüzde 10'luk kayıp beklediklerini anlatan Açıkgöz, bu kaybı Alman ve Hollandalı turistlerle kapatmaya çalışacaklarını belirtti. Açıkgöz, "Muğla'nın turistik yerlerine turist çekmek çok zor değil. Yeter ki etkili tanıtım, bilinçli pazarlama ve kaliteli hizmet anlayışıyla hareket edelim" dedi.

Galeri