Marmaris'e Kültür ve Kongre Merkezi

Türsab tarafından Marmaris'in Armutalan beldesinde yapılacak kongre ve kültür merkezinin inşasına başlandı. Yaklaşık 3,5 milyon liraya mal olması beklenen ve bir yıl içinde tamamlanması hedeflenen Armutalan Kongre ve Kültür Merkezi'nin, bölgenin en az 20 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olduğu belirtildi. 
Türsab'ın Kuşadası'nın ardından Marmaris'te yapımını üstlendiği merkezin arazisinin belediye tarafından tahsis edildiği kaydedildi. İçinde Türsab Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulunun da faaliyetlerini sürdüreceği açıklanan merkezin, 19 yıl sonra tamamen Armutalan Belediyesine devredileceği öğrenildi. 

Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türsab Genel Başkanı Başaran Ulusoy'un bir süre önce belediyeyi ziyaret ettiğini ve bu ziyarette kongre kültür merkezi protokolünün imzalandığını söyledi. 
İnşaat aşamasından önce uzun süreli bir görüşme sürecinin yaşandığını ifade eden Başkan Ünlü, "Her türlü resmi işlemin tamamlanmasının ardından müteahhit firma gelerek temel kazma çalışmalarına başladı. Hafriyat işi tamamlanmak üzere. Türsab Başkanı Sayın Ulusoy'un da katılımıyla önümüzdeki günlerde temel atma töreni yapacağız" dedi. 

Kültür ve Kongre Merkezi'nin turizmin çeşitlendirilmesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken Başkan Ünlü, şöyle konuştu: "Kongre salonumuz uluslararası standartlarda olacak. Burada her türlü kongre ve konferans gerçekleştirilebilecek. Bu merkez sayesinde kış aylarında da bölgemize kongre amacıyla turist kafilelerinin gelmesini bekliyoruz. 
Kongre ve Kültür Merkezi, aynı zamanda bölgenin ihtiyaçlarını da karşılayacak bir kapasiteye sahip. Yaklaşık 650 kişilik bir salonumuz olacak. Merkez bünyesinde Türsab çalışma ofisi olacak. Modern bir kütüphane yer alacak. En alt katta ise çok amaçlı salon yöre halkına hizmet verecek." Türsab Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ Marmaris'e bugüne kadar çeşitli imkansızlıklar yüzünden kongre ve kültür merkezi kazandırılamadığını belirterek, bu ihtiyacı karşılamış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. 

Turizmin 12 aya yayılabilmesi için bu tür mekanların hayati önem taşıdığını anlatan Özbozdağ, Armutalan Kongre ve Kültür Merkezinin tanıtım broşürlerinde yerini almasının Marmaris turizmi için artı bir değer olacağını anlattı. 
Bin 544 metrekare genişliğindeki araziye inşa edilmeye başlanan Armutalan Kongre ve Kültür Merkezi'nin 2012 yılının sonlarına doğru turizme hizmet vermeye başlayacağı bildirildi. AA

Galeri