Muğla Turizme Yeni Bir İvme Kazandıracak

Muğla Valisi Fatih Şahin, bölgeye yeni yatırımların gelmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını belirterek, şehrin önümüzdeki birkaç yıl içinde turizmde yeni bir ivme kazanacağını söyledi. 
Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Muğla Ofisi yetkililerini makamında kabul eden Şahin, toplantıdan önce bazı açıklamalarda bulundu. GEKA'nın devam eden birtakım hibe destekleri olduğunu belirten Vali Şahin, "GEKA'dan esas istenen Aydın, Denizli ve Muğla'nın potansiyellerinin ön plana çıkarılması. Bu anlamda özellikle Muğla'nın il düzeyinde ekonomik ve sosyal potansiyeli nedir? Hangi alanlarda ilerlemelidir? Ulusal ve uluslararası düzeyde ilimizi nasıl tanıtabiliriz? Hangi alanlarda buraya yatırımcıları çekmemiz gerekir? Bu hususlarla ilgili görüşeceğiz." dedi.

Muğla'da kültür, turizm, tarım, hayvancılık ve madencilik sektörlerinin ön planda olduğunun altını çizen Şahin, "Tarım potansiyeli olan ilimizde maalesef gerektiği gibi ulusal ve uluslararası markaların fabrika kurmadığını görüyoruz. Buraya özellikle meyve suyu, süt, zeytin, zeytinyağı ve bal alanlarında çekebileceğimiz yerli ya da yabancı yatırımcılarla ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu tür şirketleri tespit ederek temas kuracağız. Bölgeye davet edeceğiz veya gerekirse biz ziyaret edeceğiz. Ulusal ve uluslararası önemli markaların burada fabrika kurması, ürünü işleyerek Türkiye geneline ve başka ülkelere buradan açılmaları, bölgede yeni istihdam alanları oluşturulması anlamında bir çabaya gireceğiz. Ayrıca Muğla'da güneş ve rüzgâr enerjileri konusunda çalışmalara başlanacak." diye konuştu. 
Vali Şahin, şehre üst düzey turist çekmek için yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından çok önemli çalışmalar yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Daha fazla para harcayan turist çekmek için üst düzey yerlere ihtiyacımız var. Marmaris'te yeni yapılan, yapılmış olan ve yapımı devam eden üst düzey oteller var. Bodrum'da yerli ve yabancı yatırımcılarımızın yaptıkları ve planladıkları çok üst düzey yatırımlar var. Birkaç yıl sonra Muğla, turizmde daha kaliteli hizmet verebilecek tesislere kavuşacak. Yatırımcılara yardımcı oluyoruz. 
Bunların dışında Dalaman ve Ören yat limanlarının yapımına çok kısa sürede başlanacak. 
Fethiye'deki teleferik işi belli bir aşamaya geldi. Ören'de de bununla ilgili çalışmalara devam ediyoruz.

Galeri