Muğla'da Ballı Turizm

Dünyadaki çam balı üretiminin önemli bir bölümünün gerçekleştiği Muğla'nın Marmaris ilçesinde, hazırlanan "Marmaris Bal Evi" projesi kapsamında, bölgeye gelen turistler günlük turlarla bal üretimi konusunda bügüendirilecek. 

Marmaris Ticaret Odası'nın öncülüğünde Muğla Üniversitesi, Muğla Analar Birliği ve Osmaniye Köyü Muhtarlığı'nm desteğiyle gerçekleştirilen "Marmaris Bal Evi" projesiyle ilgili Marmaris'teki bir otelde bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
Toplantıda konuşan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, bölgenin sosyal ve ekonomik yapışma destek sağlamak amacıyla hazırladıkları projenin bitmek üzere olduğunu söyledi. Osmaniye köyünde inşa edilen Marmaris Bal Evi binasının son aşamaya geldiğini anlatan Baysal, amaçlarının çam balım markalaştırmak ve bir alternatif turizm hareketi oluşturarak bölgeye katkı sağlamak olduğunu kaydetti. 
Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işüoğlu da dünyadaki çam balı üretiminin yaklaşık yüzde 90'ınrn Muğla bölgesinde yapüdığına işaret ederek, bu üretimin önemli bir kısmının da Marmaris'te gerçekleştiğini söyledi. Turizm ile arıcılık arasinda ciddi bir denge kurulması gerektiğine dikkati çeken Işiloğlu, bölge için ikisinin de gerekli olduğunu söyledi. Mart ayında tamamlanması hedeflenen proje kapsamında ancüara eğitimler verileceği ve bölgeye gelen turistlere bal üretimi hakkında bügüer aktarılacağı belirtildi. 
Günlük turlara katılarak bal evine gelen misafirler için "bal avı" düzenleneceği ve arici kıyafeti giyen turistlerin kovanlardan çıkartıp kesimini yaptiklari ballari daha sonra yiyebileceği ifade edilldi

Galeri