Ege'de Yağışlar Trafiği Tıkadı, Yolları Çökertti

Aşırı yağışlar, Marmaris-Muğla yolunun yaklaşık 2 saat trafiğe kapanmasına neden oldu. İlçeye iki günde 200 kilogram yağış düştü. Zaman zaman fırtınanın da etkili olduğu ilçede, yollarda toprak kaymaları meydana geldi. Karadere mevkiinde akşam saatlerinde meydana gelen heyelanla yola kaya parçaları yuvarlandı ve yol trafiğe kapandı. Yolda mahsur kalan vatandaşların haber vermesiyle duble yol çalışması yapan firmanın iş makineleri bölgeye yönlendirildi. Trafik ekipleri tarafından Marmaris'ten çıkışa izin verilmezken, Muğla yönünden gelen araçlara kontrollü geçiş izni verildi. Yaklaşık 2 saat kapalı kalan yol, kayaların temizlenmesinin ardından trafiğe açıldı. 

Cuma gününden itibaren süren aralıksız yağışlar günlük hayatı olumsuz etkiledi. Ege'de kimi ev ve işyerlerini su bastı, bazı bölgelerde heyelan yaşandı, yollar kapandı, trafik alt üst oldu ge Bölgesi, cuma gününden itibaren etkisini artıran yağışlardan olumsuz etkilendi. Denizli'de metrekareye 119 kilogram yağış düştü. Aşırı yağışlardan en çok etkilenen Muğla'da da ortalama 150 kilogramı aşan yağışlar yüzünden meydana gelen hasarların giderilmesi için çalışma başlatıldı. 
Türkiye'nin batı kesimlerini etkisi altına alan aşırı yağışlar, dün hafifledi. Can ve mal kaybının olmadığı açıklanan yağmurlarda, Denizli'nin Kale ilçesi ile Demirciler köyü arasında heyelan nedeniyle kapanan yol dün yeniden trafiğe açıldı. En büyük tehlikenin Kale ilçesindeki Akçay'a bağlı Varalı Deresi'nde yaşandığı öğrenilirken, Alanyurt, Demirciler ve Köprübaşı köylerindeki köprülerin tıkanmaması için yoğun şekilde çalışıldığı ifade edildi. Denizli merkezin fazla etkilenmediği yağışlarda, 50 dolayında ev ve işyerinin su baskınına uğradığı, kapanan bazı altgeçitlerin sular çekildikten sonra yeniden trafiğe açıldığı belirtildi. 


TARIMA ZARARİ YOK Denizli Valisi Abdülkadir Demir, hiçbir yerde can ve mal kaybının yaşanmadığını söyledi. Demir, Beyağaç ve Kale'de sıkıntı yaşanabilecek bazı evleri tedbir amaçlı boşalttıklarını kaydetti. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Denizli İl Müdürü Yusuf Gülsever ise yağışın etkili olduğu Altınova köyünde olduğunu ve hasar tespit çalışmaları yaptıklarını kaydederek, "Denizli'de şu anda ekili araziler yönünden hiçbir hasar tespiti yok" açıklaması yaptı. 

BODRUM'DA FİRTİNA Ege kıyılarında etkili olan fırtınada en büyük zararı Bodrum gördü. Fırtına sonrası gelen yağmur, su baskınlarına yol açtı. Yağmur ve fırtına sırasında küçük balıkçı tekneleri parçalandı. Yaz aylarında binlerce turistin güneşlendiği plajlar fırtına sonrası darmadağın oldu. Ünlü eğlence merkezi Halikarnas Disko nun önünde yıllarca yıkılması için tartışmalar yaşanan demir ahşap karışımı iskeleyi de fırtına parçaladı. 
Meteoroloji yetkilileri, bölgede fırtına beklenmediğini, yağışların ise perşembe gününe kadar süreceğini ve hava sıcaklığının da 7-8 derece düşeceğini belirtti.

 

YENİASIR/İZMİR

Galeri