Marmaris'te Yapılacak Kent Meydanı Tanıtıldı

Muğla'nın Marmaris ilçesi'nde, kaçak olduğu için belediye tarafından yıkılan TANSAŞ binasının yerinde oluşturulması planlanan Kent Meydanı, basına tanıtıldı. Meydanın ana teması, animasyon havuzu olacak. 
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, düzenlediği basın toplantısında, Ulusal Egemenlik Caddesi üzerinde denize 50 metre uzaklıkta bulunan ve kaçak olduğu için hakkında yıkım kararı alınan, 5 katlı dev TANSAŞ binasına 30 Ekim 2011'de ilk balyoz darbesinin vurulduğunu hatırlattı.


Yıkım çalışmalarında sona gelindiğini, kent meydanının projesini de hazırlattıklarını kaydeden Acar, gelecek hafta ihaleye çıkacaklarını söyledi. Meydanın ana temasının animasyon havuzu olacağını belirten Acar, havuzun Çin Halk Cumhuriyetinin ve Hong Kong'dakilerin benzeri olacağını ifade etti. 
Acar, "Fıskiyeler aracılığıyla havuzdan yükselecek sular, çalan müzik eşliğinde dans edecek. Işıklandırma sistemleri de bu dansa ayrı bir renk katacak. Su ve ışık, çalan müziğe göre ritim değiştirecek. Ortaya Çin'in Jinan kenti ve Hong Kong'daki havuzlarda olduğu gibi ışıl ışıl bir görsel şov çıkacak" dedi.Havuzun yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları yapılacak meydanda oturma gruplarının da bulunacağını anlatan Acar, "Bir de saat kulesi olacak.

Önümüzdeki Mayıs ayında tamamlanmasını planladığımız, kaçak bir binayı vatandaşlarımıza, yabancı konuklarımıza hizmet veren bir cazibe merkezi haline getirecek projemiz, bizi heyecanlandırıyor. Umuyoruz ki, gören herkesin büyük beğenisini kazanacak, turizme de katkısı olacaktır"" dedi. 

HEDEF OCEAN PARK! Acar, meydanı gelecek yıllarda Hong Kong'daki dünyaca ünlü 'Ocean Park'ın bir benzeri haline getirmeyi de hedeflediklerini belirtti. Ancak bunun için daha fazla alana ihtiyacın olduğunu dile getiren Acar, "Bazı arsaları kamulaştırmamız, devlete ait bazı arazilerin de belediyemize tahsis edilmesi gerekir. Bu gerçekleştiği takdirde, dev akvaryumları, su kanalları, havuzlan, yeşil alanlarıyla Türkiye'de eşi benzeri bulunmayan bir cazibe merkezi yaratmak istiyoruz" dedi. 
KAMERALAR OLACAK Kent meydanının 24 saat güvenlik kameraları ve dönüşümlü olarak çalışacak özel güvenlikle koruma altına alınacağını belirtti. 
Acar, bu alanı bazı vatandaşların düşündüğü gibi atıl bir alan değil bir cazibe merkezi halinde tutmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Galeri