İngiltere Pazarındaki Düşüş

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) Başkanı Ali Acar, Güney Ege'yi tercih eden turistlerin yarısından fazlasını oluşturan İngiliz pazarındaki düşüşün, iyi hizmet verenleri etkilemeyeceğini belirterek, "Kaliteli ve büyük tesisler için İngiliz pazarındaki düşüş risk oluşturmuyor" dedi.


Marmaris ve çevresini tanıtmak için katıldıkları ve katılacakları fuarlar hakkında gazetecilere bilgi veren Ali Acar, MARTAB olarak yurt içinde İstanbul ve İzmir, yurt dışında işe çok sayıda turizm fuarında yer aldıklarını söyledi. Dünya turizminin olmazsa olmazlarından birisi olan turizm fuarlarına bölgenin temsili ve tanıtımı için önemli olduğunu ifade eden Acar, fuarlarda tur operatörleri, acente yetkilileri ve satış personel teriyle birebir görüşmeler yapıp, rakip destinasyonların çalışmalarını izleyerek yol haritalarını belirlediklerini anlattı. MARTAB olarak şu ana kadar Paris, Londra ve İzmir fuarlarına katıldıklarını belirten Acar, "Ocak ayında Hollanda, Finlandiya ve Polonya'da gerçekleştirilecek turizm fuarına katılacağız. Daha sonra İstanbul, Danimarka, Almanya, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Macaristan fuarlarında yerimizi alacağız" dedi. 
Otelcilerin ve acentelerin son zamanlarda MARTAB çatısı altında tanıtım faaliyetlerine aktif şekilde katıldığına işaret eden Acar, tüm fuarlarda bölgenin yoğun bir ekiple tanıtılmasının sevindirici olduğunu vurguladı. Marmaris'in dinamik yapısıyla tercih edilir noktada olduğuna dikkati çeken Acar, tur operatörü temsilcileri ve basın mensuplarını bölgeye davet ederek yerinde tanıtım çalışmaları yaptıklarını da dile getirdi. 

İNGİLİZ PAZARI İngiltere pazarında son dönemde bir düşüş olduğunu anlatan Ali Acar, bu düşüşü diğer pazarlarla telafi etmek için çalıştıklarını söyledi. Hollanda, İskandinav ve Balkan pazarlarında artış beklediklerini kaydeden Acar, Marmaris ve çevresine gelen turistlerin yüzde 65'ini oluşturan İngiliz turist sayısındaki düşüşün tam olarak dengelenmesinin kolay olmayacağını belirtti. 
Acar, "İngiliz pazarındaki azalma, küçük ve apart otellere talep gösteren gelir düzeyi düşük müşterilerin tatile çıkamamasından kaynaklanıyor. Kaliteli ve büyük tesisler için İngiliz pazarındaki düşüş risk oluşturmuyor" diye konuştu. 
Diğer ülkelerden gelen turistlerin bu tür küçük tesisleri tercih etmediğini anlatan Acar, bu durumun bölge için bir fırsata dönüştürülebileceğini kaydetti. Bu tesislerin revizyona giderek hizmet kalitesini artırmaları veya birleşerek büyümelerinin olası olduğunu belirten Acar, bunları yapamayanların ise konuta dönüşebileceğini söyledi. 


YENİGÜN/İSTANBUL

Galeri