MARTAB, Hollanda Utrecht Turizm Fuarındaydı

Avrupa’nın en önemli fuarlarından birisi olarak kabul edilen ve Hollanda pazarı ile çalışan acente ve otelcilerimiz için büyük önem taşıyan Utrecht Turizm Fuarı (Vakantiebeurs) 10-15 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti.

 Fuarın Türkiye açısından genel görünümü

Fuarda Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlatılan 750 metrekarelik alanda 40 katılımcı kuruluş yer aldı. Bu alanın çevresinde yer alan diğer bağımsız Türk firmalarıyla birlikte ülkemizin tanıtımı için kullanılan alan 1000 metrekareyi aşmış oldu. 2011 yılında 122.100 kişinin ziyaret ettiği fuar alanına bu yıl da 6 gün içinde 100 binin üzerinde ziyaretçi giriş yaptı.

Utrecht Fuarı, ilk günde sektör kuruluşlarına, diğer günlerde ise tüketiciye yönelik olması nedeniyle turizmin tüm unsurlarını bir araya getirmesi açısından ilgi çeken bir fuar. Süresinin 6 gün olması da ziyaretçi sayısını doğal olarak arttırıyor. Fuarın, daha doğrusu Hollanda pazarının ilgi çekici bir diğer özelliği ise “bilinçli” ve özellikle “kültür” meraklısı tüketicinin en çok bu fuarı ziyaret ediyor olması.

 

Hollanda turizminin yeni eğilimi; kültür turizmi

16 milyon 727 bin kişinin yaşadığı Hollanda’dan Türkiye’ye 2011 yılının ilk 11 ayı içinde 1.195.106 giriş yapmış. Bakanlık verileri bu sayıyı doğrudan “turist” olarak kabul ederken, Hollanda’daki tur operatörleri bu sayının yarıya yakınını anavatanını ziyaret eden “Hollandalı Türklerin” oluşturduğunu iddia ediyor. Bakanlık verilerini doğru kabul edersek, Türkiye Hollandalı ziyaretçiler açısından 2005 yılından bu yana en büyük artışı yakalamış oldu ve yüzde 10’luk bir artış gerçekleştirdi.

Hollanda, araştırmalara göre 2010 yılında yurtdışına 18.5 milyon turist gönderen bir ülke. Yani, nüfusundan fazla turist gönderme gibi olağanüstü bir “turizm sevdası” var bu ülkede. Kimi Hollandalı yıl içinde 2, hatta 3 kez tatile çıkabiliyor. Türkiye, bu rakamlara göre Hollanda pazarında yüzde 4.4’lük bir pazar payına sahip. 1 milyonun üzerindeki ziyaretçilerin yüzde 2.5’lik bölümü kültürel turları, yüzde 3.2’lik bölümü aktif turizm dallarını, yüzde 25.5’lik bölümü “wellness” olarak isimlendirilen sağlık ve bakım ağırlıklı tatili tercih ediyor. Geriye kalan bölüm ise güneş, kum ve deniz için Türkiye’ye, çoğunlukla da çocuklu ailelere uygun “her şey dahil” otellere geliyorlar.

 

Ancak, Hollanda’da yıllardır “kültür” ağırlıklı çalışan tur operatörlerinin yaptığı araştırmalara ve Lahey Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimizin raporunda yer verdiği bilgiye göre ise ülkemiz açısından son 5 yıldaki en büyük artış kültür turizminde gerçekleşmiş görünüyor. 2006 yılında Türkiye’ye yapılan kültür amaçlı tatillerin sayısı 30 bin iken bu sayı bu yıl 110 bine ulaşmış durumda. Araştırmalar, önümüzdeki 3 yıl içinde 2.7 milyon Hollandalının bir kültür turu satın alacağını, bunlardan 1.04 milyonunun Türkiye’ye gitmeyi planladığını ortaya koyuyor.

 

Popüler soru; kriz Hollanda pazarını ne kadar etkileyecek?

Ülkemizdeki ve Marmaris’teki turizmcinin tüm pazarlar için son aylarda en sık sorduğu soru burada da soruldu; Hollandalı krizden ne kadar etkilenecek? Krizin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi burada da yarattığı bir endişe var. Büyük firmalar önlemlerini alıyor, ancak sabit maaşla çalışan Hollandalılar şu an için kendilerini tatil planı yapmada olumsuz etkileyecek çok büyük bir sorunun olmadığını söylüyorlar. Tüketicinin de, tur operatörünün de görüşü, AB ülkelerinin krizden dolayı koyduğu vergi artışlarının İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan gibi ülkelere giden Hollandalıların sayısında düşüş yaratacağı, Türkiye’nin ise 2012 yılında yüzde 5 ile 8 arasında bir artış yakalayabileceği yönünde. Ancak, tedbirli konuşan ve “önümüzdeki ayların neler getireceğini beklemek gerekir” diyenler de var.

 

Marmaris’e ilgi ve yeni arayışlar

Marmaris, Hollandalı tur operatörlerine göre her kesimden Hollandalıya hitap eden özelliklere sahip. Çocuklu aileler için uygun tesisler, gençler için su sporları ve eğlence olanakları, 50 yaş üstü için doğayla iç içe bir çevre, deniz-kum-güneş kadar geleneksel yaşamı öğrenmek isteyenlere sunulabilecek günlük geziler… Marmaris’teki tesislerin nitelik attırmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda Hollanda pazarından daha fazla pay alınmasının çok kolay olduğu belirtiliyor.

Bakanlık yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda, Utrecht Fuarı dışında Hollanda’daki 2 önemli fuarın daha Marmaris Turizm Birliği’nin 2012-2013 yılındaki etkinlik takvimine alınması gündeme geldi. Şubat ayında Amsterdam’da düzenlenen “bisiklet ve yürüyüş fuarı” ile Eylül ayında düzenlenen 50 yaş üstü fuarı, Marmaris çevresine katkı sağlayabilecek 2 önemli etkinlik.

Ayrıca, Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile yapılan görüşmelerde “Türk-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı” nedeniyle 2012 yılı içerisinde bir takım etkinlikler de planlamaya alınabilecek.

Utrecht Fuarı sırasında Müşavirliğimiz ile ortak gerçekleştirilen 13 Ocak’taki “Marmaris Günü”nde ziyaretçiler için bilgi yarışması düzenlendi ve yarışmayı kazananlara tatil ve çeşitli hediyeler verildi. Bölge otelcilerimizin katkısıyla gerçekleşen etkinlikte turizmcilerimiz ve tesisleri de yarışmayı izleyenlere tanıtıldı.

Marmaris Tanıtım Masasını ziyaret eden Hollandalı turizmcilere ve tatil tüketicilerine kendi dillerinde tanıtım hizmeti sağlanarak hazırlanan yayınlarla istedikleri bilgiye ulaşmaları sağlandı. En çok ilgiyi Sarıgerme’den Datça’ya kadar tüm bölgeyi ayrıntılı şekilde tanıtan Hollandaca rehber, broşür, harita ve DVD’lerin gördüğü tanıtımda, “Spor Kenti Marmaris” projesi kapsamında düzenlenecek spor oyunlarının broşürleri de dağıtıldı.

Marmaris Turizm Birliği ve Belediye Başkanı Ali Acar’dan

UTRECHT FUARI’NDA SEKTÖRE DESTEK

Marmaris’teki yoğun kış temposuna kısa bir ara vererek Hollanda’nın Utrecht şehrindeki turizm fuarını ziyaret eden Marmaris Turizm Birliği Başkanı Ali Acar, fuarda tanıtım çalışmalarını sürdüren turizmcilere destek oldu.

 Bu yıl Marmarisli turizmcilerin de büyük ilgi gösterdiği fuarı 12 Ocak günü ziyaret eden Başkan Acar, gün boyu fuarda Lahey Tanıtma Müşavirliği yetkilileri, tur operatörleri ve acentecilerle görüşmelerde bulundu. Her fırsatta Marmaris ve çevresinin İngiltere’ye olan tek pazar bağımlılığını azaltma gerekliliğini dile getiren Ali Acar, Hollanda’da da görüşünü yineledi ve İngiltere pazarında yaşanan düşüşe alternatiflerden birisi olarak bu pazarı gösterdi.

Başkan Acar; “Marmaris ve çevresi alternatif turizm hareketinden daha fazla pay alacak”

Marmaris başta olmak üzere Türkiye’de bu yıl ilk kez operasyona başlayan Isropa firmasının yetkilileriyle biraraya gelen MARTAB Başkanı Acar, kültür turizmine önem veren firmanın temsilcilerine Akyaka’dan Datça’ya kadar istediklerini tam anlamıyla bulabilecekleri olağanüstü bir coğrafyanın varlığını hatırlattı. Acar, önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’ye ve Marmaris’e kültür, doğa ve diğer alternatif turizm dalları için gelecek Hollandalı turist sayısının artacağının tahmin edildiğini belirtti. Bu kapsamda Hollanda’da bu turizm hareketine özel olarak düzenlenen “bisiklet ve yürüyüş fuarı” ile “50 yaş üstü fuarı”na da bölge turizmcilerimizin ilgi göstermesini istedi. Turizmcilerimizin yalnız kent merkezinde değil, kırsal alanlarımızda gerçekleşecek bu turizm hareketlerine hazırlık yapacağını söyleyen Acar, tur operatörlerinden de fiyat politikalarını konaklama tesislerinin gelişimine destek olacak seviyede belirlemelerinin önemine vurgu yaptı.

 Başkan Acar görüşmelerinde, Marmaris ve çevresinin Hollanda pazarından daha fazla pay almasına yardımcı olacak etkinliklere kurumsal destek sağlanabileceğinin de altını çizdi.

Galeri