Marmarisliler Gözünü İskandinavlar'a Çevirdi

2012 sezonu için tanıtım çalışmalarını sürdüren Marmarisli turizmciler, İngiliz pazarındaki kaybı kapatmak için hedefini ekonomik krizden en az etkilenen; Hollanda, Almanya ve İskandinav ülkeleri olarak belirledi Yeni turizm sezonu için tanıtım faaliyetlerine ağırlık veren Muğla'nın Marmaris ilçesindeki turizm sektörü temsilcileri, İngiltere pazarındaki düşüşün ardından gözünü ekonomik krizden en az etkilenen Avrupa ülkelerine çevirdi. 

Yılda 1 milyondan fazla yabancı turistin ziyaret ettiği Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris, bölgeye en fazla turist gönderen İngiliz pazarında yaşanan düşüşü telafi için Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) öncülüğünde harekete geçti. 

TEK PAZAR RİSKLİ MARTAB Genel Koordinatörü Sedat Kirt, güney Egeli turizmcilerin yıllardır ağırlıklı olarak İngiliz pazarıyla çalıştığını söyledi. MARTAB olarak iki yıldır yayımladıkları raporlarda, İngiliz ekonomisinde kötüye giden gelişmeler yaşandığını ve Avrupa Birliği içinde bazı yaptırımların geleceğine vurgu yaptıklarını hatırlatan Kirt, bu kapsamda İngilizlerin tatil olarak kendi ülkeleri veya ekonomik kriz yaşayan Avrupa Birliği ülkelerini tercih etmeye başlayacağını belirtti. 
Kirt, şöyle konuştu: "Birlik olarak tek pazar bağımlılığını azaltmaya çaba gösteriyoruz. Bu kapsamda hedefimizdeki ülkeler Hollanda, Almanya ve İskandinav ülkeleri.

MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, 2012 yılında farklı pazar arayışına girdiklerini söyledi. 
ülkelerden bölgemize bir turist akışı var. Hollandalı bir firma haftada 3 olan uçak sayısını 8'e çıkardı. Ancak İngiliz pazarının ağırlığından dolayı bu ülkelerin turistleri yeterince yer bulamıyordu. Aynı konu yerli turistte de söz konusuydu. İç pazarda bunu biraz rahatlattığımızı düşünüyoruz. 
Son iki yıldır Marmaris ve çevresine iç pazardan gelen ziyaretçi sayısı arttı ve yüzde 10'u buldu." YÜZDE 12 KAYIP VAR İskandinavlar'm Muğla bölgesine artan bir ilgisi olduğuna dikkati çeken MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, "Almanya ile ilgili bazı tur operatörleriyle bölge olarak görüşmelerimizi sürdürüyoruz. 

Gelecek sezon İngiliz pazarında yüzde 12'lik bir kayıp bekleniyor" dedi. 
2012 sezonunda bölgenin geçmiş yıllardaki turist sayısına ulaşabileceğini bildiren Kirt, asıl amaçlarının gelir seviyesi yüksek turistleri çekmek olduğunu söyledi

Fuardan fuara koşuyorlar

Tanıtım için katılacakları fuarlar hakkında da bilgi veren MARTAB Koordinatörü Sedat Kirt, "10-15 Ocak'ta Hollanda'nın Utrecht kentinde düzenlenen fuarda yer aldık. Hemen ardından 19-22 Ocak'ta İskandinav ülkelerinin önemli fuarı Helsinki'deki Matka Turizm Fuarı'na katılacağız. Avrupa'daki alternatif pazarlar arasında gördüğümüz ve yüksek nüfusuyla dikkati çeken Polonya var. 27-29 Ocak tarihlerinde Varşova'da bulunacağız. Bu yıl Varşova'da Türkiye özel konuk ülke statüsünde, bunu değerlendirmek istiyoruz. Şubatta İstanbul, Bulgaristan ve Danimarka'daki fuarlarda yer alacağız."

HABERTÜRK EGELİ/İZMİR

Galeri