Turiste Farklı Gezi Programı

Muğla'da turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Turiste farklı gezi programı Muğla Valisi Fatih Şahin, Sakartepe zirvesinde bulunan orman yangın kulesinin bulunduğu boş alanda seyir terası ve Marmaris yolu üzerinde Akçapınar köyü girişindeki Okaliptüs ağaçlarının bulunduğu alanda da Okaliptüs Yolu Projesi için çalışmalar başladığını açıkladı. 
MUĞLA (IHA) MUĞLA'da turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor. Deniz, kum ve güneş turizminin yanında, kültür turları, kayak merkezlerinin yanı sıra, şimdi de ekoturizm için Akyaka bölgesinde çalışmalar başlatıldı. Vali Fatih Şahin, Sakartepe zirvesinde bulunan orman yangın kulesinin bulunduğu boş alanda seyir terası ve Marmaris yolu üzerinde Akçapınar köyü girişindeki Okaliptüs ağaçlarının bulunduğu alanda da Okaliptüs Yolu Projesi için çalışmalar başladığı belirtti. 

"Aktif tatil anlayışı" Vali Şahin; "Dünyada hızlı, ekonomik, siyasal ve teknolojik gelişmelere paralel olarak turizm sektöründe de son yıllarda önemli bir değişim gözlemlenmekte olup, deniz-kum-güneş üçgeninin hakim olduğu alışılmış turizm anlayışından uzak, doğa ile iç içe, iyi hizmet anlayışı çerçevesinde, bozulmamış temiz bir çevrede "aktif tatil anlayışı" yerleşmektedir. Ekoturizm konusunda Akyaka, Gökova ve Marmaris bölgesinde turizmin çeşitlendirilerek 12 aya yayılabilmesi için farklı noktalarda yeni cazibe alanları oluşturma fikriyle Gökova- Marmaris karayolu üzerindeki Okaliptüs Yolu Projesi'nin önemi ortaya çıkmıştır.

Akyaka bölgesinde Gerçekleştirilmesi planlanan projede, yerli ve yabancı turistler ve diğer ziyaretçilerin çekim merkezi haline getirilmesi amacı ile yürüyüş ve bisiklet yolları, faytonla gezinti, çocuk oyun alanları, pazar alanları, satış tezgâhları vb. alanlar yapılacak.Tarihi, doğal ve kültürel alanları gezmeleri için tur programı yapan tur acenteleri bu merkezi programlarına alarak, turistlere farklı gezi programı sunabilecekler ve gezi programlarını genişletebileceklerdir. Alanın Gökova bölgesindeki Akçapınar sörf alanı ile yakın olması bölgede bir bütünlük sağlayacak olup, rüzgâr sörfü ile ilgilenenlerin aynı zamanda dinlenebileceği ve plaj dışında zaman geçirebilecekleri bir yer olacaktır" dedi.

Sakartepe seyir terası Mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğünde ait Sakartepe seyir alanı, Kızılağaç Köyü tüzel kişiliğine tahsis edildi. Kızılağaç Köyü tüzel kişiliği ile Muğla El Muğla valisi Fatih Şahin sanatları (MELSA) arasında yapılacak protokol çerçevesinde alanda seyir terası ve gözlem mekânları, kafeterya, WC ve oturma alanları yapılacak. Yapıların, mimari ve peyzaj projeleri, ilgili kuruluşlardan izin alındıktan sonra halkın ve turizmin hizmetine açılacak. MELSA tarafından işletilecek olan Sakartepe Seyir Terası'nın tüm geliri Kızılağaç Köyü Muhtarlığına bırakılacak.

EGE TELGRAF/İZMİR

Galeri