STUTTGART'TA TÜRK TURİZMİNİN YILDIZI PARLIYOR

Türkiye tüm yönleriyle Stuttgart'ta tanıtılıyor. Fuara katılan Türk turizmciler i[giden oldukça memnun. Katılımcılar geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Arap ve Afrika ülkelerinden vazgeçen turistlerin Türkiye'yi tercih etmesini bekliyor.

ALİ RIZA STUTTGART Avrupa'nın en büyük fuarlarından biri olan Uluslararası Turizm, Karavan ve Motor Fuarı CMT, Stuttgart Fuar Merkezi'nde devam ediyor. 14 Ocak'ta başlayan ve yüz ülkeden bin dokuz yüz standın açıldığı fuarda, Türkiye de 350 metrekarelik bir alanda temsil ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait stantta 22 katılımcı firma ürünlerini ve hizmetlerini tanıtıyor. Fuara katılan Türk turizmciler Almanların ilgisinden oldukça memnun. CMT'de Türkiye'nin tarihi ve kültürel mirası, denizleri ve hat sanatına kadar birçok alanda tanıtım yapılıyor. Fuarı değerlendiren katılımcılar 2012 Türkiye'ye gelecek turist sayısında ciddi bir artış beklediklerini ifade etti.
Arap ve Afrika ülkelerinde yaşanan devrimlerin etkisiyle geçtiğimiz yıl Türkiye'ye gelen turist sayısı 30 milyonu aşmıştı. 2012 yılında Arap ve Afrika ülkelerinden vazgeçen turistlerin yine Türkiye'yi tercih etmesi bekleniyor. CMT fuarı 22 Ocak pazar günü sona erecek. Pazar gününe kadar 200 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Frankfurt Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği Stand Sorumlusu Serpil Yavuz, "Türkiye standını bu yıl farklı bir dizaynda düzenledik. CMT, turistlerin tatil konusunda karar vermelerinde büyük etkisi olan bir fuar. Türk standına olan ilgiden gayet memnunuz." dedi.
İstanbul'dan fuara katılan kaligrafi sanatçısı Mukadder Mustafa Erol da, bu sanata Almanların yoğun ilgi göstermesine sevindiğini ifade etti. Türkiye'de kaligrafinin hat sanatı ile karıştırıldığım vurgulayan Erol, " Ortak yanları ise her ikisi de güzel yazı sanatıdır. Almanların bu sanata ilgileri had safhada." dedi.
Güral Oteller organizasyonlar müdürü Hakan Topal da fuardan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, şunları söyledi: "Biz farklı bir otelcilik sunuyoruz. Beton yığını şeklindeki otellerden kaçınıp daha küçük tatil köyünü andıran apartman tipi oteller sunuyoruz müşterilerimize. Turistler de kendilerini evlerinde gibi hissetme imkanına sahip oluyor. 22 bin metrekare alanda kurulu Aqua parkımız var. Geniş bir alana kurulu bir tesisimiz turistlerin ilgi odağı oluyor." dedi.

İnanç turizmi turlan düzenleyen Merke Tour sahibi Ekrem Dişçi ise, turistlere Türkiye'nin sadece deniz turizminin olmadığını bunun yanı sıra inanç turizmi dediğimiz Anadolu turlarınıı da tanıtmak istediklerini söyledi. Bu tür turlarla Türkiye'nin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtımını yap tıklanın kaydeden Dişçi, "Fuara her yıl katılıyorum. İç Anadolu, orta Anadolu ve güney doğu Anadolu gibi bölgelere düzenlediğimiz turlara Alman turistlerinin ilgisi üst düzeyde." şeklinde konuşuyor.
Mavi yolculuk düzenleyen Bulut Yachting şirketi sahibi Mustafa ve Nancy Bulut çifti de turlara olan ilgiden gayet memnun olduklarını ifade etti. Nancy Bulut "eşim ile birlikte Fethiye, Marmaris ve Yunan adalarını kapsayan yat turlan düzenliyoruz." dedi.
Antalya'dan Majesty Oteller genel müdürü Şinasi Gürocak da fuarların bir noktada kararsız turistlerin karar vermelerinde etken rol oynayan yerler olduğunu söyledi. Majesty olarak ilgiden memnun olduklarını ifade eden Görocak, "Arap baharından dolayı belirsizlik nedeniyle o ülkelere gitmeyen turistlerin büyük bölümü ülkemizi tercih ediyor. 2012 yılının turist artışıyla kapatacağımız rahat bir yıl olacağına inanıyorum." dedi.
Yüz ülkeden bin dokuz yüz standın açıldığı fuarda, Türkiye 350 metrekarelik bir alanda temsil ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait stantta Türkiye'nin tarihi ve kültürel mirası, denizleri ve hat sanatına kadar birçok alanda tanıtım yapılıyor

ZAMAN/AVRUPA

Galeri