MARMARİS İNGİLİZLERE BAĞIMLI KALMAK İSTEMİYOR

Turizminde tek pazar bağımlılığından kurtulmak isteyen Marmaris, rotayı İskandinav pazarına çevirdi. Turist sayısında en büyük pazarını oluşturan İngiliz turistlerin yanı sıra Alman ve Hollanda pazarına da büyük önem veren Marmaris, İskandinav pazarına ulaşmak için gittiği ilk fuar olan Helsinki'den olumlu sinyallerle döndü. 1980'li yılların başında Marmaris'e gelen Finli turistlerin sadakati ve maddi getirisinden memnun kalan Marmaris, 19-22 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Helsinki(Matka) Turizm Fuarı'ndan iyi haberlerle döndü.

Günümüz koşullarında rekabetin zorluluğunu dile getiren MARTAB Genel Koordinatörü Sedat Kirt, "Artık Afrika'nın köyleri bile tanıtıma başladı. Bu fuara da Madagaskar, Uganda ve Tabago gibi yerler ilk kez katıldı. Rekabet gün geçtikçe zorlaşıyor. Ancak biz önümüzdeki aylarda Finlandiya pazarında artış bekliyoruz. Bunun nedeni de son dakika satışlarının artık büyük önem kazanmış olması" dedi.

70 ülkeden bin 100 katılımcının iştirak ettiği fuarda internet ve sosyal paylaşım sitelerinin de tanıtım açısından büyük önem taşıdığının vurgulandığını kaydeden Sedat Kirt, "Finlilerin yarıdan fazlası internet kullanıcısı. İnterneti kullananların büyük bir bölümü de sosyal paylaşıyor. Günümüz turist profili artık yaşadığı tatili sosyal paylaşım sitelerine fotoğraf ve videolarla taşıyor. Ayrıca bu tatili tartışa forumlarına taşıyarak daha çok internet kullanıcısının ulaşmasını sağlıyor. Böylece bu deneyimler sadece yakın arkadaşlarla değil daha geniş kitlerle paylaşılmış oluyor" diye konuştu.

Helsinki fuarının Finlandiyalılar için turizm sezonun başlangıcı anlamına geldiğini belirten Kirt, "Fuarın ilk günü turizm profesyonellerine ayrılmıştı. Bu fuar aynı zamanda İsveç, bir devlet firması umut verici rakamlar verdiler. Geçen yılın aynı dönemine göre rakamlar aynı seviyede ancak bu rakamlar önümüzdeki aylarda artacak beklentisi ağır basıyor" şeklinde konuştu.

Galeri