TURİZMDE TANITIM SANAL ORTAM SÜRECİNDE

İskandinav pazarından turist çekmek için Finlandiya'nın başkenti Helsinki kentinde düzenlenen Matka Turizm Fuarı'na katılan Marmarisli turizmciler, tanıtımda internetin ön plana çıkmaya başladığını bildirdi.
Marmaris ve çevresindeki turizmciler, Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) çatısı altında, 19-22 Ocak tarihlerinde Helsinki'de düzenlenen Matka Turizm Fuarına katılarak tanıtım çalışması yaptı. Fuarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan MARTAB Genel Koordinatörü Sedat Kirt, bölgedeki İngiliz pazarı hakimiyetini azaltmak için rotayı Almanya, Hollanda ve İskandinav pazarlarına çevirdiklerini söyledi.
İskandinav pazarına ulaşmak için gittikleri ilk fuar olan Matka'dan olumlu sinyallerle döndüklerini belirten Sedat Kirt, 1980'li yılların başında Marmaris'e gelen Finli turist kafilelerini yeniden Marmaris'e çekmeye çalıştıklarını kaydetti.

Turizmde rekabet koşullarının zorlaştığına dikkati çeken Kirt, "Artık Afrika'nın küçük ülkeleri bile tanıtıma başladı. Finlandiya'daki fuara Madagaskar, Uganda, Trinidad ve Tobago gibi yerler ilk kez katıldı. Rekabet gün geçtikçe zorlaşıyor. Ancak önümüzdeki aylarda Finlandiya pazarında artış bekliyoruz. Bunun nedeni de son dakika satışlarının artık büyük önem kazanmış olması" dedi.

TİCARET GAZETESİ/İZMİR

Galeri