Muğla Kültür Merkezi Olacak

Muğla Valisi Fatih Şahin yaptığı açıklamada "Muğla'nın birkaç yıl içinde kültür turizmi açısından önemli bir merkez haline geleceğine inanıyorum" dedi. Muğla Valisi Fatih Şahin, yaptığı açıklamada, Muğla'nın doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel özelliklerinin turizm açısından önemli olduğunu belirterek, "Muğla'nın birkaç yıl içinde kültür turizmi açısından önemli bir merkez haline geleceğine inanıyorum" dedi.

Vali Şahin, Milas'taki Beçin Kalesi, 2 bin 400 yıllık mezar ile lahit, Kayaköy, Lagina ve Tloss'un da aralarında bulunduğu tarihi zenginliklerle ilgili çalışmaların birkaç yılda tamamlanacağını söyledi.Bu çalışmalar tamamlanınca kentin kültür turizmi açısından çekim merkezi haline geleceğini ifade eden Şahin, bölgeye gelen turistlere deniz, kum ve güneşin yanı sıra kültürel zenginlikleri sunmayı hedeflediklerini kaydetti.


DÜNYAYA TANITILMALI

Kültür turizminin dünyada yükselen bir süreç olduğunu söyleyen Vali Şahin, "Muğla'nın tarihi ve kültürel potansiyelini dünyaya tanıtması lazım" diye konuştu.İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ise Muğla'nın kültürel zenginlikler anlamında Türkiye'nin en önemli kentlerinden olduğunu belirtti.Dünyanın en saygın müzelerinde sergilenen eserlerin bir bölümünü Türkiye'den götürülen eserlerin oluşturduğunu söyleyen Özer, Türkiye'deki yaklaşık 130 ören yerinden 22'sinin Muğla'da olduğunu, bunların ziyarete açık olduğunu, ayrıca kentte düzenlenmemiş 195 ören yeri bulunduğunu bildirdi. Özer, "11 yıl önce Muğla'daki müze ziyaretçi sayısı 100 bin civarındaydı.2010'da ilimizdeki müze ve ören yerlerini 882 bin 388 kişi ziyaret etti. Bu rakam geçen yıl 944 bin 346 olarak gerçekleşti. Geçen yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaştık. Bu rakama müze kartla yapılan 72 bin 290 ziyaret dahil değil. Onlar da dahil edilirse ziyaretçi sayısı 1 milyonun üzerinde olur. Ziyaretçi sıralamasında ilk sırada Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer aldı" diye konuştu.


Muğla'daki ören yerlerinden 13'ünde kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü, bakanlığın ören yerlerinde yapılan çalışmalara bu yıl büyük miktarda ödenek ayıracağını kaydeden Özer, şunları söyledi: "Muğla'daki müze ve ören yerlerinden geçen yıl yaklaşık 5 milyon lira gelir elde edildi. 2010'da 4 milyon 344 bin lira gelir sağlamıştık. Muğla'daki 10 ören yerindeki kazı çalışması geçen yıl 13'e yükseldi ve kazı çalışmaları tamamlanan alanların turizme açılması turist sayısının artmasını sağladı. Bu yıl kazı sayısını 15'e çıkarmayı planlıyoruz.


Turist sayısındaki artışa Knidos, Burgaz ve Lagina kazılarının olumlu etkisi oldu. Bu kazılar zaman zaman iptal edilmiş. Buralarda kazı çalışmasını yeniden başlattık." SUALTI MÜZESİ İLK SIRADA Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 2011 yılı verilerine göre, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 321 bin 840 ziyaretçiyle ilk sırada, Bodrum'daki Zeki Müren Müzesi 86 bin 888 ziyaretçiyle ikinci sırada, Marmaris Müzesi 65 bin 930 ziyaretçiyle üçüncü sırada yer aldı. 
Ören yerleri arasında en fazla ilgiyi 108 bin 836 ziyaretçiyle Marmaris'teki Sedir Adası gördü. İkinci sırada 49 bin 631 ziyaretçiyle Bodrum'daki Mavsoleion yer aldı. Fethiye'deki tarihi Kayaköy yerleşim alanını ise 43 bin 13 kişi ziyaret etti

Galeri