Başkan Ali ACAR'ın "21 Şubat Rehberler Günü" Mesajı

Dünyada 1990, ülkemizde ise 1997 yılından bu yana kutlanmakta olan Rehberler Günü, nitelikli turizm arayan bizler için bu amacın gereği olarak sektörün ana unsurlarından birisini oluşturduğunu düşündüğümüz siz değerli rehber arkadaşlarımızla bir araya gelebildiğimiz önemli bir anma günüdür.
Sizlerin gözüyle baktığımızda Rehberler Günü; rehberlik mesleğini tanıtmak, gerekliliği konusunda toplumu bilinçlendirmek, bağımsız bir meslek yasası gereğini dile getirmek, ülkemiz için sürdürülebilir turizmin önemini vurgulamak anlamında önem taşımaktadır.
Bu düşüncelere ek olarak bizler de “ülkemizi ve bölgemizi doğru bilgilerle en sağlıklı şekilde tanıtma işini yürüten rehberlik ailesi üyeleri” ile dayanışma, sizlerin görüş ve düşüncelerinizi paylaşma, toplumun her kesimine sesinizi duyurmada aracı olma amacıyla bu günü bir fırsat olarak görmekteyiz.
Ülke turizm sektörümüzde acenteler dışında ne yazık ki ne konaklama tesislerimizin, ne de rehberlerimizin ticari yaşamlarını düzenleyen bir yasa henüz oluşturulamamıştır. Sektörümüz bu haliyle bugünlere gelebiliyorsa, bunun altında sizlerin her türlü sıkıntıyı göze alarak canlı tutmuş olduğunuz meslek sevginiz yatmaktadır. 
Marmarisli profesyonel turizm rehberlerinin de, ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi, “kaçak rehber” sorunundan kurtulabilmesi, böylece yıllar içinde kazandıkları yüksek bilgi birikiminin karşılığını tam anlamıyla alabilmeleri için öncelikle sırtını rehberlere dayayan acentelerimizin ve tur operatörlerinin bu konuda destek olmasının ne kadar önemli olduğu ortadadır. Sektörde kamu yöneticisi ve denetleyici olarak yeralan kurum ve kişilerin de ülke turizminin geleceği için yaşamsal değer taşıyan bu konuda uzman rehberlerimizin yanında yeralması bir o kadar gereklidir.
Kaliteli turizm için her türlü söylemin ortaya konduğu bu zamanda “nitelikli işgücünü” tercih etmeden bu işin olamayacağını tüm yetkililere hatırlatmak isterim. Turizm sektörünün en önemli işgücünü oluşturan rehberlerimizin de bu düşünceyle acentelerimiz başta olmak üzere sektörün ve toplumun her kesimi tarafından hak ettiği yere taşınması için ilk sırada yer alması gerektiğine dikkati çeker, rehberlerimize ve yakınlarına sağlık dolu günler dilerim.

 

ALİ ACAR

BELEDİYE BAŞKANI

MARMARİS TURİZM BİRLİĞİ BAŞKANI

Galeri