İskandinav Pazarında Beklenen Artış

Türkiye, Danimarka pazarında “charter” turizminde 2011 yılı verilerine göre Yunanistan’ı geçerek 2. sıraya yükseldi. Danimarka’da turizm sektörüne yönelik yayınlanan Berlingske isimli gazetenin 13 Mart tarihli baskısında, Danimarkalı turist sayısı açısından Türkiye’nin ilk kez Yunanistan’ı geçtiği bildirildi.

Mikkel Meyney Lind imzalı 2 sayfalık haberde “Türkiye Yunanistan’ı Geçti” başlığı altında rakamsal bilgilere yer verildi. Charter, yani doğrudan mevsimlik uçuşlara bakıldığında 2011 yılı itibariyle İspanya’nın 366 bin Danimarkalı ziyaretçi ile 1. sırayı koruduğu hatırlatılırken, Türkiye’nin 264 bin turisti ile ikinci, Yunanistan’ın ise 254 bin ziyaretçi ile 3. sırada bulunduğu belirtildi.

Ülkenin önemli tur operatörü Star Tour satış müdürü Stig Elling de “Ekonomik krize rağmen Yunanistan luk artış yaptı. Ancak Türkiye atak yaparak %21’lik artışla Yunanistan’ı geçti. 2012’de de Türkiye’nin bu artışı devam ettireceğini bekliyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kopenhag Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hasan Sarıtepeci, “Türkiye’yi pazarlamak tur operatörleri için kolay hale geldi. Türkiye’nin iklimi, yemeği, misafirperverliği ve uygun fiyatları ile Danimarkalılar için daha fazla çekici olmaya başlamıştır. Tur operatörlerinin de daha fazla Türkiye’yi tanıtmaya ve pazarlamaya ağırlık verdiklerini görüyoruz. Türkiye’deki ekonomik ve siyasi istikrar da rakiplerine göre avantaj sağlamaktadır. Geçen sene toplamda (charter + tarifeli uçuşlar ile) yaklaşık olarak 370 bin Danimarkalı Türkiye’ye seyahat etmiştir. Bu sayı bugüne kadarki en en yüksek sayıyı ifade etmektedir.” dedi.

Son yıllarda İskandinav pazarını hedef olarak belirleyen ve gelişmeleri yakından takip eden Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) yetkilileri de Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka’nın ülkemiz ve bölgemiz için büyük önem taşıdığını bir kez daha hatırlattı. MARTAB, bölgenin tur operatörleriyle işbirliğini geliştirmenin yollarını arayarak İskandinavları 4 mevsim ağırlama çalışmaları yapıyor.

Galeri