Muğla'nın Çam Balı Turistlere Tanıtılacak

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, hayata geçirdikleri projenin 1 milyon liraya mal olduğunu belirterek, "Proje kapsamında turisılere balcılığın serüveni anlatılacak" dedi.  Baysal, projeye eğilim desteği verecek Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandalın makamında düzenlenen protokol töreni öncesinde yaptığı konuşmada, sakinlerinin büyük bölümünün arıcılıkla uğraştığı Marmaris'in Osmaniye köyünde 10 ay önce yapımına başlanan * Balevi"nin tamamlandığını kaydetti.

Projenin hayata geçirildiği binanın, 11 arı peteği şeklinde olduğunu anlatan Baysal, "Proje I milyon liraya mal oldu. Proje kapsamında turistlere balcılığın serüveni anlatılacak. Ayrıca görsel sunumlarla bal üretimi. an kovanları ve balcılığın tarihsel gelişimi, sinevizyon eşliğinde gösterilecek" dedi.
Muğla Üniversitesi'nin projeye vereceği desteğin önemine işaret eden Baysal, şöyle konuştu: "Üniversitemizin desteği ile bölgede arıcılıkla uğraşan köylülerimize arı yetiştiriciliği konusunda bilimsel destek sağlamış olacağız. Amacımız turistlerin deniz, kum ve güneşi ile tanıdığı Marmaris'i farklı doğal zenginlikleriyle tanıtmak. Balevi, bin metrekarelik bir alanda hayata geçirildi.

Açılışını kısa süre içinde yapacağız. Osmaniye köyünde kurulan Balevi bünyesinde. Arıcılık ve lpekböcekçiliği Araştırma ve Uygulama Merkezlerinin bir büro oluşturacağını anlattı Büroda, teknik arıcılık uygulamaları, arı ürünlerinin uygulamalı üretimi ve tüketimi, Arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi ve organik arıcılık konularında üretici ve tüketicilere yönelik eğilimler düzenleyeceklerine değinen Harmandar, "5 yıl boyunca geçerli olacak protokol doğrultusunda önümüzdeki yıllarda Muğla Üniversitesi bünyesinde arıcılık programı açılması için çalışma yapacağız" dedi.
Harmandar, Muğla'nın çam balı üretimi açısından Türkiye'de ve dünyada önemli bir yere sahip olduğunu, proje ile farklı milletlerden turistlerin çam balının tadına bakma şansını yakalayacaklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından hazırlanan protokol, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Marmaris Ticaret Odası Başka Mehmet Baysal arasında imzalandı. 

Galeri