Deniz Çayırları Korunacak

Marmaris, Gökova, Fethiye - Göcek ve Köyceğiz - Dalyan ÖÇK bölgelerinin çevre dostu ekonomik faaliyetlerinin belirlenmesi Çalıştayı Akyaka'da başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye temsilciliği, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen proje, Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından mali destek sağlanıyor. Akyaka Yücelen Otelde yapılan ve iki araştırmanın sonuçlarının açıklandığı toplantıya Proje yöneticisi Dokuz Eylül Üniversitesinden Doç. Dr. Harun Güçlüsoy,Özel Çevre Koruma Kurumu Köyceğiz Müdür Yardımcısı Bekir Erdoğan, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca katıldı. Gökova ÖÇK bölgesinin ekonomik analiz çalışması sonuçlarını açıklayan projenin çevre ekonomisi yönetimi danışmanı Esra Başak, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin ekonomik analizini yaptı. Başak, "Akyaka ekonomisinin yüzde 6o-8o'i kıyıya dayanıyor.

1988 yılından bu yana Özel Çevre Koruma Bölgesi durumunda. Toplam 307 km2 alan ve iç körfez nüfusu kış aylarında 8 bin 350 ikin, yaz aylarında bu nüfus iki katına çıkıyor. İstihdamın yüzde 40'ı turizm ile, yüzde 60'ı ise tarım ile uğraşıyor. Başta Kum Köpekbalıkları olmak üzere toplam 350 çeşit balığı barındırıyor. Küçük ölçekli balıkçılık sektörü yasa dışı avlanmalar nedeniyle tehdit altında. Genel analize baktığımızda turizm ilk sırada yer alıyor" dedi.
Proje hakkında bilgi veren proje yöneticisi Dokuz Eylül Üniversitesinden Doç. Dr. Harun Güçlüsoy, Mayıs 2009 yılında başlayan ve 4,5 yıl süresi bulunan Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi'nin Ekim 2013 tarihinde sona ereceğini söyledi. 6 milyon 500 bin Dolar bütçesi bulunan projenin Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün 2 milyon doları ayni, 2 milyon doları nakti ve Küresel Çevre Fonu (GEF)'in de 2 milyon 200 bin Dolar hibe katkısının bulunduğunu açıkladı.


Güçlüsoy, "Deniz ve Kıyı alanları projesi kapsamında ikinci çıktı olan Sürdürülebilir finansman ile ilgili Çalıştay düzenledik. Yöre halkına Gökova ÖÇK bölgesinin ekonomik değerleri hakkında bilgiler verdik. Alternatif geçim kaynakları çevre dostu faaliyetler neler olmalı bunları gündeme getirdik. Gökova1 nın ekonomik değerlerine baktığımızda sektörel olan ve sektörel olmayan değerler var. Sektörel anlamda turizm, balıkçılık ön planda. Balıkçılıkta 350 bin dolarlık bir ekonomik girdi olarak gözüküyor.

Haber Merkezi

Galeri