Turizmde, Danimarka Pazarında Yunanistan'ı Geçtik

Türkiye, krizdeki komşu ülke Yunanistan'ı Danimarka turizm pazarında ilk kez geride bıraktı. Danimarka'da yayınlanan turizm gazetesi 'Berlingske', Danimarkalı turist sayısı açısından Türkiye'nin ilk kez Yunanistan'ı geçip İspanya'nın ardından ikinci sıraya yerleştiğini yazdı. 'Türkiye Yunanistan'ı Geçti' başlığı altında Mikkel Meyney Lind imzalı iki sayfalık haberde, 2011'de İspanya'yı 366 bin, Türkiye'yi 264 bin, Yunanistan'ı ise 254 bin Danimarkalı'nın ziyaret ettiği açıklandı.

Haberde ayrıca Türkiye'nin 2012'de çıkışını sürdüreceğini belirten Danimarka'nın önemli tur operatörü firması 'StarTour' Satış Müdürü Stig Elling'in şu ifadelerine yer verildi: "Türkiye, Avrupa'daki ekonomik krize rağmen, izlediği olumlu turizm ve tanıtım politikasıyla 2001'de atak yaptı. Sonuçta, yüzde 21'lik artış sağlayarak ilk kez Yunanistan'ı geçmeyi başardı. 2012'de de Türkiye'nin bu artışı sürdürmesini, İspanya'yı zorlamasını bekliyoruz." Son yıllarda İskandinav pazarını hedef olarak belirleyen Marmaris ve Çevresi Turizm Altyapı Birliği (MARTAB) Genel Koordinatörü Sedat Kirt, Berlingske'nin sayfalarına yansıyan Danimarka'da Türkiye'ye artan ilgiyi değerlendirdi. Kirt, "İskandinav ülkeleri, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Danimarka, Türkiye ve bölgemiz turizmi için büyük önem taşıyor.
MARTAB olarak biz de Danimarka dahil tüm İskandinav ülkelerindeki payımızı artırabilmek için tur operatörleriyle işbirliği içinde uğraş veriyoruz" dedi.

Galeri