Başkan'dan Tarihi İstek

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, 21. Müze Çalışmaları ve Kurtarma Kazıları Sempozyumu Müze Müdürleri Toplantısı’nda hayata geçirmeyi düşündüğü projeyi paylaştı. Başkan Acar, Hafsa Sultan Kervansarayı’nın kamulaştırılıp Marmaris’e yakışır bir müzeye dönüştürülmesi için önümüzdeki yıl adım atacakları müjdesini verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, 21. Müze Çalışmaları ve Kurtarma Kazıları Sempozyumu Müze Müdürleri Toplantısı’nı Marmaris’te gerçekleştiriyor. 1-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek toplantıya Türkiye’nin değişik yerlerinden 500’e yakın müze müdürü ve arkeolog katıldı.  Sempozyumun açılışına; Muğla Valisi Fatih Şahin, Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Datça Belediye Başkanı ile oda başkanları da katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Belediyesi’nin ve Ticaret Odası’nın bölgedeki arkeolojik ve kültürel hizmetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Marmaris’in önemli bir turizm şehri olmasının yanısıra doğal, kültürel ve tarihsel öneminin de büyük olduğunun altını çizen Başkan Ali Acar, “Belediyemiz, Marmaris Müzesi’nin yeniden ziyarete açılması, İyilik Kayalığı’nın arkeolojik parka dönüştürülmesi, Nimara Mağarası’nın ziyarete açılmasını sağlamıştır. Marmaris Ticaret Odası da Amos Harabeleri’ndeki çalışmayla tarihe hizmet etmiştir. Şu an tarihsel zenginliklerimizin sergilendiği bir müzemiz var ancak yeterli salon olmaması nedeniyle bir çok eser sergilenemiyor. Biz Marmaris Belediyesi olarak ilçemize yakışacak bir müze için girişimlerde bulunmayı planlıyoruz. Bunun için Hafsa Sultan Kervansarayı’nın bir an önce kamulaştırılıp Marmaris’e yakışır bir müzeye dönüştürmek için Muğla Valiliği ve Müze Müdürlüğümüzle birlikte çalışmak istiyoruz.  Amacımız 3 milyon parça taşınır kültür varlığımızı gelen yerli ve yabancı turistlerimizin beğenisine sunmak.” diye konuştu.

Başkan Acar ayrıca, sempozyumun Marmaris’te düzenlenmesine aracı olan Kültür Bakanlığı ile Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü’ye teşekkür etti.  Tüm katılımcılara ise Marmaris Turizm Birliği tarafından hazırlanan bölgeyi tanıtıcı yayınların bulunduğu birer çanta hediye edildi.

HAFSA SULTAN KERVANSARAYI:

Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi nin adını taşıyan kervansaray 1545 yılında inşa edilmiş. Marmaris Kalesi'ne doğru uzanan dar yol üzerindeki kervansarayın Rodos Seferi öncesi konaklama amacıyla inşa edilmiş. Mimari olarak çok önemli bir değere sahip kervansarayda 1 büyük ve 7 küçük oda bulunuyor. Şimdilerde ise kervansaray cafe-bar ve hediyelik eşya dükkanları olarak hizmet veriyor.

 

Galeri