Marmaris Turizm Birliği Fuar Takvimini Tamamladı

Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) fuar takvimini Ukrayna Fuarı’yla noktaladı. 2012 yılı turizm sezonu için Marmaris’e turist gönderen ülkelerle birlikte yeni pazarlara da açılmak isteyen Marmaris Turizm Birliği 14 turizm fuarına katıldı.  2’si yurtiçi 12’si de yurtdışı olmak üzere 2011 Eylül-2012 Mart döneminde 14 fuarı takvimine alan Marmaris Turizm Birliği, 28-30 Mart tarihleri arasında Ukrayna’nın Kiev Kenti’nde düzenlenen UITT Turizm Fuarı’yla takvimi tamamladı. 20 Eylül 2011’de tanıtım atağına Fransa’nın Paris şehrinden başlayan Marmaris Turizm Birliği, 12 ülkenin turizm fuarına katıldı.

Marmaris’e en çok turist gönderen İngiltere, Rusya, Almanya, Hollanda’nın yanısıra diğer pazarlarda da artış yakalamak isteyen Marmaris Turizm Birliği İskandinav ülkelerinde etkili bir tanıtım çalışması yürüttü. 

Birlik yurt içi ve yurt dışı fuarlarda, Marmaris, Armutalan, İçmeler, Beldibi, Akyaka, Gökova, Turunç ve Bozburun ile birlikte çevre köylerin de tanıtımını yaptı.

MARTAB’ın Fransa, İngiltere, Hollanda, Finlandiya, Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Norveç, Almanya, Rusya, İsveç ve Ukrayna’daki turizm fuarlarına katıldığını hatırlatan Genel Koordinatör Sedat Kirt, oldukça başarılı bir tanıtım çalışmasına imza attıklarını kaydetti.

Sezon öncesi tanıtım çalışmaları hakkında bilgi veren Sedat Kirt, “Bölgemiz ağırlıklı olarak Birleşik Krallık’tan turist alan bir tatil merkezi. Marmaris ve çevresine gelen turistlerin toplam sayısının yüzde 65’ini bu pazar oluşturuyor. Otelcilerimiz ve acentelerimiz artık tek pazar bağımlılığını azaltmak istiyorlar. Bizim politikamız da bu yönde gelişti. Bu yıl Hollanda, Belçika, Almanya, Rusya ve Ukrayna pazarlarında yükselişe geçileceğini daha önce yayınladığımız raporlarda belirtmiştik. Ama bu pazarlar kadar iç pazarımıza da büyük önem veriyoruz. Yerli turistte hedefimiz Marmaris ve çevresine gelen toplam turist sayısı içinde yüzde 10’luk payımızı yüzde 20’lere çıkarabilmek.  Tabi, tüm bu çalışmaları yaparken sayının artışı yanında bölgemizin taşıdığı değerlerin farkında olan bir turist kitlesinin gelmesini arzu ediyoruz. Tanıtım politikamızın bu anlamda önemli yanı klasik deniz-kum-güneş unsurları dışında köylerimizin sahip olduğu kültürel, doğal ve tarihi değerleri vurgulamak üzerine. 2012 yılı içinde bu amaca uygun yeni çalışmalarımız olacak.” dedi.

Galeri