Yunanistan Türk Turizmciye Umut Bağladı

Yunanistan Türk turizmciye umut bağladı

Ülke içinde bekledikleri ilgiyi bulamayan Yunanlı otelciler, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) aracılığıyla Türk turizmcilere otellerini satın almaları ya da kiralamaları için başvurdu. Turist desteği de istiyorlar TYD Başkanı Turgut Gür, yaptığı açıklamada, Türk turizmcisinin Birleşik Arap Emirliği'nden Hırvatistan'a Kazakistan'dan Bulgaristan'a kadar birçok ülkede yatırımının bulunduğunu söyledi.
Ortadoğu ve Orta Asya'da birçok ülkenin Türk turizmciyi ülkesine çekmek için kendileriyle temasa geçtiğini dile getiren Gür, şu bilgileri verdi: "Türkiye'deki turizm yatırımlarının üçte ikisi TYD üyeleri tarafından gerçekleşiyor. Katıldığımız uluslararası fuar ve organizasyonlara birçok ülke yetkilisi bizi ülkesine yatırım yapmaya davet ediyor.


En son Berlin Turizm Fuarı'nda Yunanlı otel işletmecileri, ülkelerindeki ekonomik durumun turizmi de olumsuz etkilediğini belirti. Ellerinde çok sayıda satılık veya kiralık otel olduğunu ifade eden Yunanlı dostlarımız, bize Selanik Ticaret Odasının Turizm Grubu aracılığıyla satılık otellerin bulunduğu liste gönderdi." Turgut Gür, Yunanlı otelcilerin kendilerinden turist desteği de istediğini belirterek, özellikle Bodrum, Datça ve Marmaris'te konaklayan turistleri günübirlik de olsa ağırlamak istediklerini söylediklerini kaydetti.


Yunanlı meslektaşlarına yardım etmek istediklerini ve TYD'nin bazı üyelerinin Yunanistan'daki satılık otellerle ilgilendiğini ifade eden Gür, "Satılık ve kiralık otellerin olduğu liste elimizde. İnceliyoruz, bizim için uygun olan varsa almamamız için bir neden yok. Bu hem bizim için hem de zorda kalan Yunanlı meslektaşlarımızın faydasına olacaktır" diye konuştu.
Türkiye'nin turist sayısı Yunanistan'ın iki katı. En büyük müşterileri arasında İngiliz ve Almanların olduğu Yunanistan, 2011'de 16,5 milyon milyona yakın turisti ağırlarken, 10 milyar 500 milyon avroluk turizm gelirlerine ulaştı.
Almanları başta olmak üzere, sırasıyla Ruslar ve İngilizlerin gözdesi olan Türkiye ise geçen yıl 30. milyonu geçen turist sayısıyla 23 milyar doların üzerinde turizm geliri elde etti.

Galeri