Tatilci Erken Rezervasyonu Sevdi

  Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşullarıyla seyahat ettiklerine dair yaygın algıyı değiştirmeyi amaçlayan "Erken Rezervasyon Kampanyası" dördüncü döneminde de indirim fırsatları sürüyor.

Turizmciler yerli turistin kampanyaya her geçen yıl daha çok ilgi gösterdiğini belirtirken, bu yıl 2 milyon tatilciye ulaşılması hedefleniyor.
AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, iç turizmi canlandırmak ve vatandaşlara avantajlı ödeme koşulları sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı TÜRSAB ve TÜROFED'in önderliğinde 2009 yılında başlatılan erken rezervasyon kampanyaları başarıyla sonuçlanırken, seyahat acentalarının satışlarında yüzde 40'a varan oranlarda satış sağlandı.
2009'da 1 aylık süreyi kapsayan '"erken rezervasyon" kampanyası, 2010'da 3. 2011 "de 4 aylık süreye yayıldı. Bu yıl 22 Aralık'ta başlayan kampanya Mayıs sonuna kadar devam edecek. Öte yandan kampanyanın başladığı dönemlerde rezervasyon yaptıran vatandaşlar, tur paket tatillerinde yüzde 45'lere varan indirimden yararlandı. Vatandaşlar, kampanyaya dahil olan bankaların kredi kartları ile ödeme kolaylıkları da elde etti. Aynı zamanda kampanya süresince iç hat uçuşlarında THY ve özel hava yolu şirketleri tarafından belirli dönemlerde indirim kolaylığı ve fiyat bazında indirim avantajı sağlandı. Kampanyadan yararlanacak vatandaşların seyahatleri sigorta kapsamına da alındı.

4 YILDA 6 MİLYON KİŞİ TATİLİNİ ERKEN REZERVASYONLA YAPTI

Bakanlığın erken rezervasyon kampanyalarını düzenlemeye başlamadan önce tatilini kış aylarında planlayan vatandaşların sayısı yaklaşık 300 bin iken. kampanyanın yapıldığı 4 yılda 6 milyon kişi tatilini erken rezervasyonla yaptı. 2009'da yaklaşık 1 milyon, 2010'da yaklaşık 1,3 milyon kişi erken rezervasyon fırsatlarından yararlandı. 2011 'de 3'üncü kez gerçekleştirilen kampanya sonucunda erken rezervasyondan faydalanan kişi sayısı yaklaşık 1,5 milyon kişiye ulaştı. Bu yılkı kampanya ile 2 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Bu arada, kampanyanın tanıtımı ulusal medyada ve 30'dan fazla ilde yapılıyor.

"TATİLİNİ ERKEN PLANLAMA ALIŞKANLIĞI ARTTI"

Tur Operatörleri Birliği Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşların acele etmesi gerektiğini belirterek, ''Mısır ve Tunus'a gitmekte tereddüt eden yabancı turist Türkiye'ye yöneliyor.
Bu durumda eldeki odaları yabancılar alacağı için Mayıs ayında fiyatların artması söz konusu olacaktır. Bazı otellerin kontenjanları dolacaktır. Yerli turist uygun fiyata tatil yapmak istiyorsa elini çabuk tutmalı" dedi.Kampanya sayesinde Türkiye'de tatilini erken planlama alışkanlığının acentelerinin ortak menfaatleri açısından desteklenmesi gereken bir uygulama olarak iç turizmin gelişmesinde önemli bir itici güç oluyor. Bu çerçevede, 2009 yılında başlatılan 2012 yılında erken rezervasyon kampanyasında memnun edici bir gelişme olarak bir önceki yıla göre hızlı bir artış görülüyor ve tatilciler erken rezervasyonda genel olarak Ege ve Akdeniz sahil kuşağında bulunan konaklama tesislerini tercih ediyor.

"GEMİ TURLARI ERKEN REZERVASYONUN GALİBİ"

 geçen yıl daha fazla sayıda misafirimiz erken rezervasyonla hesaplı tatile çıkıyor. Geçen yılın ve bu yılın ilk dönem tarihlerini birebir karşılaştırdığımızda yüzde 60’Iık bir artış var" diye konuştu.
Ramazan ayının yaz ortasına gelmesi nedeniyle talebin belli aylara yığıldığını vurgulayan Aksu. şunları kaydetti: "Haziran sonunda okulların kapanmasıyla başlayacak ve Ramazan'a kadar sürecek dönemle. Ramazan Bayramı'ndan sonra başlayıp.
Eyliil'ün 3'üncii haftasına kadar sürecek bölüme talep var. Özellikle bu i ı arttığını belirten Polatoğlu. bu sayede vatandaşların daha uygun tatil yapma fırsatı yakaladığını bildirdi. Türk tüketicisinin erken rezervasyon kampanyasına alıştığını ifade eden Polatoğlu, bundan 5 yıl öncesine kadar tatilcinin son haftada plan yaptığını dile getirdi. Polatoğlu, "Hedef Avrupa'da olduğu gibi Ekim. Kasım aylarında yaz tatilini planlamak ve erken rezervasyonu bu aylara çekmek. Erken rezervasyon satışları tüm sezon satışlarının yüzde 70*ini kapsamaya başladı" diye konuştu.

"ERKEN REZERVASYON HIZLA YAYILIYOR"

 Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATÎD) Başkanı Seçim Aydın. yabancı turistle yerli turiste uygulanan fiyat farkının erken rezervasyon ile ortadan kalktığını belirterek.
"Kampanyanın başladığı aylarda vatandaşlar yüzde 40'lara varan, 12 aylık taksitlerle tatil yapma imkanı elde ederken otelciler ve seyahat acenteleri ileriye dönük plan ve programlarındaki belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla daha rantabl çalışma imkanına kavuşuyor" dedi.
Kampanyaya ilginin her geçen yıl arttığına değinen Aydın, şunları söyledi: "Erken rezervasyon tatilcilerin, konaklama tesislerinin ve seyahat Bir tur şirketinin Pazarlama Müdürü Sarp Özkar da erken rezervasyonun bu yıl çok etkili olduğunu ifade ederek. "Geçtiğimiz yıl erken rezervasyona Şubat sonunda başlanmıştı, bu yıl Aralık'ta başladık. Bu yıl geçen yıla göre yüzde 35'lik bir artış sağladık" dedi.
Erken rezervasyonun bugüne kadar olan sonuçlarına bakıldığında, gemi turlarının ilk sırada yer aldığını dile getiren Özkar. "Erken rezervasyonun açık ara galibi bu sene gemi turları oldu. Geçen seneye nazaran yüzde 155'Iik bir artış yaşandı. Gemi turlarına ilgili her geçen yıl artıyor. Bu yıl da istenilen seviyelerin çok üzerinde satacağını düşünüyoruz. Gemi turlarının bu denli satışlarının artması, ortalama tur bedellerini yükseltmesi nedeniyle cirolarda yüzde 58'lere varan bir artış yaşandı ilk çeyrekte. Gemi turlarının ilk sırayı aldığı erken rezervasyonda, en çok talebi Mayıs ve yaz aylarına yönelik haftalık İtalya, Orta Avrupa ve İspanya turları gördü" dedi.

"HAZİRAN SONU VE TEMMUZ BAŞI OLDUKÇA YOĞUN TALEP VAR"

Bir tur şirketinin İç Pazar Müdürü Akın Akar Aksu. Türk tatilcinin erken rezervasyonla tatilini planlamaya alıştığını ifade ederek. "Her talep. Haziran sonu ve Temmuz başına yoğunlaşıyor. Misafirlerimiz sırasıyla en çok Alanya, Side, Kemer, Belek. Bodrum. Kıbns, Lara. Marmaris. Kuşadası ve Çeşme'deki otelleri tercih ediyorlar. Günlük, kişi başı 100-180 TL aralığındaki tesisler daha çok tercih ediliyor." Aksu. bu yıl ilk kez kez Kıbrıs'ta belli tesislerde yüzde 30'a varan erken rezervasyon indirimleri bulunduğunu hatırlattı.

"EGE BÖLGESİNDEKİ TESİSLERE YOĞUN İLGİ"

 Başka bir tur şirketinin Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek de kampanyaya katılanların avantajlı fiyata tatil yapmanın yanı sıra yeni bir alışkanlık edindiğini söyledi. Avrupa'da erken rezervasyona iştirak oranı yüzde 55-60' lar seviyesinde olduğuna değinen Özbek. Türkiye'de ise hedefin yüzde 50'nin üzerine çıkmak olduğunu belirtti. Kampanyanın Mayıs ayı sonunda biteceğini hatırlatan Özbek, uygun fiyata tatile çıkmak isteyen vatandaşlara ödeme kolaylıklarını da göz önünde bulundurarak bir an önce planlama yapmaları önerisinde bulundu. Özbek Bu yıl Ege bölgesine yoğun talep olduğunu geçmiş döneme bakıldığında yüzde 45'lik bir artış yaşandığını dile getirdi.

Galeri