Otellerde de Kaldırılsın

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, her şey dahil sistemi ile ilgili kararın örnek olması gerektiğini belirterek, “sistem Türk Turizminde bugüne kadar hep tartışıldı. Teknecilerimizin bu sistemle kar etmasine nerdeyse imkan yoktu. Uygulamadan vazgeçilmesi hizmet kalitesini de artıracaktır. Otellerimizin de denizde başlayan bu hareketi örnek almalarını diliyorum” dedi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da, bazı otellerin de hersey dahil sisteminden vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.


Ege'nin cennet kıyıları sıcaklarla birlikte canlandı. Marmaris'te su sporları yapacak yerli turiste yüzde 30 indirim uygulanması ve günlük tekne turlarında her şey dahil sisteminden vazgeçilmesi kararlaştırıldı Havaların ısınmasıyla birlikte Ege sahillerinde hareketlenme başlarken, işletmeciler de hazırlıklarını tamamladı. Sezon başlarken Marmaris'te su sporları yapacak yerli turiste yüzde 30 indirim uygulanması ve günlük tekne turlarında her şey dahil sisteminden vazgeçilmesi kararlaştırıldı.

ÖTV İNDİRİMİ GEREK

 Marmaris faaliyet gösteren su sporları istasyonlarının işletmecileri ile yetkililer, Deniz Ticaret Odası'nda bir araya geldi. Marmaris Kaymakamı Serdar Polat'ın başkanlık yaptığı, Emniyet Müdürü Okan Karadeniz, Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı Harekat Şube Müdürlüğü'nden Yüzbaşı Fatih Alp, Su Sporları Kooperatifi Başkanı Mehmet Salih Tunç ve işletmecilerin katıldığı toplantıda, su sporlarının en güvenli yapıldığı yerin Marmaris olduğu belirtildi. Kaymakam Polat, Marmaris merkezi ile köylerinde 30 istasyon bulunduğunu belirterek, "Bu istasyonlar, işletmecilerin fedakarlıkları ve özenli çalışmaları ile bölgenin örnek işletmeleri haline gelmiş durumda" dedi.
Polat, işletme sahiplerinin bakım sırasında çektikleri sıkıntıları anlatmaları üzerine, tekneleri karaya çekebilmek için ortak kullanıma açık bir rampa yapılmasına destek olacaklarını açıkladı. Polat, deniz turizminin gelişebilmesi için Marmaris'e yakışır bir çekek yerinin çok büyük bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi de, ilçedeki su sporları işletmelerinin diğer bölgelere örnek olduğunu söyledi. Marmaris Su Sporları Kooperatifi Başkanı Salih Tunç, bu sezon su sporları için yerli turiste yüzde 30 indirim uygulanacağını açıkladı. Tunç, dolar ve petrol fiyatlarındaki artışın su sporları işletmecilerinin maliyetlerini artırdığını, ÖTV indiriminden diğer deniz taşıtları gibi su sporları için kullanılan hız teknelerinin de faydalandırılması gerektiğini söyledi.


KALİTE YÜKSELECEK

 Marmaris Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ali Berk, her şey dahil uygulamasından vazgeçtiklerini açıkladı. Daha kaliteli hizmet vermek için bu yönde bir karar aldıklarını belirten Berk, "Üyelerimiz uygulamadan memnun. Müşteri sayısı düşmüş gibi görünse de kaliteli hizmetle maddi kayıp yaşanmayacağını düşünüyoruz. Her şey dahil sisteminde tur fiyatları oldukça düşüktü. Bu sebeple tekneciler de ucuz yiyecek ve içecek alıyordu. Zaman zaman keyfi uygulamalar yüzünden sıkıntı yaşanıyordu. Uygulamayla hizmet ve ürün kalitesi de yükseldi" dedi.

Galeri