İngilizler Gelmeyince Biz Bize Kaldık

Daha önce Fethiye, Marmaris ve Dalaman 'daki otelleri dolduran İngilizler bu yıl gelmedi. Kuşadası, Bodrum ve Antalya'ya da yabancı ilgisi az. Yerli yabancı fiyat farkı ortadan kalktı. Turistik merkezlerde 2012 yerli turist yılı olacağa benziyor.

TURİZM sektöründe bugüne kadar daha çok yabancı turistlerle büyüdük. Yabancı konuklar arasına son yıllarda Rusların da katılmasıyla 2011'i 23 milyar dolarlık turizm geliriyle kapattık. Ancak özellikle Avrupa'daki ekonomik durgunluk bu yıl Türkiye'ye gelen turist sayısını da olumsuz etkiliyor. örneğin, yılın ilk 5 ayında Antalya'ya gelen yabancı turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 gerilemiş durumda. Antalya bölgesi Almanya pazarmda yüzde 1.5, Rusya'da yüzde 13.6 gerilerken, kan kaybı Hollanda'da yüzde 11.5'i, İngiltere pazarında ise yüzde 18'i buldu. Yabancı turist girişindeki azalma diğer turistik yörelerde de farklı değil. Deniz-kum-güneş tatilinin merkezi Fethiye, Marmaris ve Bodrum'un bağlı olduğu Muğla'ya yılın ilk 5 ayında 485 bin yabancı turist geldi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşüşü ifade ediyor. Muğla'nın ana pazarı ingiltere'de yüzde 16 kaybı var. Aynı düşüş Kuşadası ve Çeşme gibi merkezlerde de görülüyor. Yabancı turist açısından iyi bir sezon geçirmeyen turizmcilerin imdadına yerli turist yetişecek gibi. Hatta yerli turist açısından "altın yıl" bile yaşanabilir. Bunda özellikle erken rezervasyon sisteminin büyük payı var.

Osman AYIK / TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Başkanı "Sınavlar iç turizmi olumsuz etkiliyor" Yılbaşından hemen sonra başlatılan erken rezervasyon kampanyaları sayesinde iç turizmde hareketlilik var. Ancak haziran ayına denk gelen sınavlardan dolayı yerli turist cephesi biraz duruldu. Sınavlar karşımıza önemli bir engel olarak çıkıyor. Sınavlar bittiğinde de ciddi bir hareketlenme olmaz. Çünkü bu sefer de ramazan ayı başlayacak. Bu da insanların tatile çıkma tercihlerini olumsuz etkileyebilir. Yabancı turist cephesinde büyük bir artış olmayacak ama önümüzdeki dönemde geçen yılın aynı rakamlarını yakalayacağımıza inanıyorum. Elimizde henüz sağlıklı rakamlar yok. 

 TÜROFED olarak otellerin doluluk oranlarından, karşılaştırmalı yerli-yabancı turist sayılarına kadar geniş bilgileri içeren bir portal hazırlıyoruz. Önümüzdeki yıl devreye sokacağız. Mum ni mart ayında almaya başlayan oteller, bu yıl şubat ayında harekete geçmişti. 

YÜZDE 20 ARTİŞ VAR Merkezi Marmaris'te bulunan Güney Ege Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği'nin (GETOB) Başkanı ilhan Açıkgöz, bu yıl iç turizmde büyük bir hareketlilik olduğunu söylüyor. Marmaris'teki otellerin erken rezervasyon satışlarının geçen yıla göre yüzde 20 arttığını vurgulayan Açıkgöz, sözlerini şöyle sürdürüyor. "Yerli turizmin payını daha da artırmayı planlıyoruz. Halen Muğla bölgesinin ana arterini ingiltere pazarı oluşturuyor. Bu pazarda son 5 yıldır hep çift haneli büyüdük. Ancak Avrupa'daki ekonomik krizin etkileri İngiltere'de daha net ortaya çıktı. Bu ülkede bir kayıp yaşap dığımız bir gerçek. T Londra ticaret müşavirliğimizle irtibat halindeyiz. ingiltere'deki tanıtım faaliyetlerini artıracağız. Hollanda, Belçika ve Almanya'da da daha yoğun tanıtımlar yapacağız. Antalya'ya yılda 3.5 milyon Alman turist geliyor. Oysa Muğla bölgesine gelen Alman turist sayısı 300 bin. Aynı dengesizlik Rusya pazarı için de geçerli. Bunu gidermek için valilikle birlikte 2 aydır çalışıyoruz. Dolayısıyla bu yılı turist sayısı itibariyle geçen yıla göre yüzde 5 düşüşle kapatacağımızı tahmin ediyorum. Yabancı turist sayısındaki gerilemeyi iç turizmle telafi etmeye çalışıyoruz. Bunda da başarılı sonuçlar alıyoruz.

ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞI 2012'nin yerli turist yılı olacağım düşünenlerden biri de Bodrum Otelciler ve İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil özyurt... Bodrum'un turizm gelirlerindeki yerli payının her zaman yüksek olduğunu hatırlatan Özyurt, bu sayede yabancı turist yokluğundan çok fazla etkilenmediklerini söylüyor: "Otellerimiz yerli turisti çekmek için fiSururi ÇORABATIR / Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı "Geçen yıl 'Arap baharı'ndan etkilenmiştik..." Antalya bölgesi ağırlıklı olarak Alman, Rus ve İskandinav ülkelerine hitap ediyor. Bu ülkelerden gelen turist sayısında geçen yıla göre azalma var. Ancak geçen yıl 'Arap baharı'ndan dolayı aşırı taleple karşılaşmıştık. Aslında bu yılı 2010'la karşılaştırmamız daha doğru olacak. 2010'a göre bir düşüş var. Ancak bunun haziran-temmuz döneminde kapanacağını tahmin ediyorum. Kendi pazarımızda  da ciddi bir canlanma var. Ancak ramazan ayı 45 yıl yüksek sezon dediğimiz yaz mevsimine denk geliyor. Bunu dikkate alarak satılabilir fiyatlar veriyoruz. Akdeniz çanağında yer alan Avrupa ülkelerindeki ekonomik krizlerin, Türk turizm sektörüne olumlu bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Zaten fiyatlarımızı da indirmedik. Çünkü herkesin pazarı farklı. yatları bir miktar indirdi. Ramazan ayı için özel programlar hazırlanıyor. Yaz sezonuna girmemize rağmen yabancı turist sayısındaki gerileme sürüyor, ingiltere'deki ekonomik durgunluk özellikle Dalaman bölgesini olumsuz etkiledi. Çünkü bu bölgedeki yerli ve yabancı tüm tatilcilerin yaklaşık yüzde 75'ini İngilizler oluşturuyordu. Bu yüzden alternatif pazar arayışına girdik, iskandinav ülkeleri, Kazakistan, Azerbaycan ve Körfez ülkelerine yoğunlaştık. Bu ülkelerde 25'e yakın fuara katıldık.

TESİSLERİN ÇOĞU YENİLENDİ  Iç turizmin hareketlenmesi en çok Kuşadası'ndaki otellere yaramış. Kuşadası Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Tacettin Özden, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Bölgemizdeki otel işletmecileri yerli turiste daha fazla oda ayırmaya başladı. Çünkü erken rezervasyon sistemiyle birlikte Türkiye'de ciddi bir pazar oluştu. Bu sistem sayesinde yerli-yabancı turist fiyat farkı ortadan kalktı, önceki yıllarda sadece birkaç ayla sınırlı olan iç pazar, neredeyse tüm yıla yayılmış durumda. Kuşadası'nda iç turizm alanında faaliyet gösteren seyahat acentesi sayısında da büyük artış var. Davutlar bölgesinde yeni tesisler devreye giriyor. Birçok otel ilave yatırımlarla yatak kapasitesini artırdı. Yenilenmeyen tesisimiz neredeyse kalmadı." Özden, Kuşadası'nı ağırlıklı olarak Alman ve Belçikalıların tercih ettiğini, bu yıl yabancı turistler arasında İranlıların da ağırlık kazandığını vurguluyor.

Galeri