MARTAB'dan Otelcilere Yol Haritası Çağrısı

Marmaris’in tanıtımında etkin bir rol oynayan Marmaris ve Çevresi Turizm Birliği, yurt dışı fuarlar için yeni bir yol haritası çizecek. MARTAB, 2012-2013 fuar takvimini belirlemek için otelcilerle bir araya geldi. MARTAB Meclis Toplantısı’na davet edilen 3-4 ve 5 yıldızlı otellerin temsilcileri İngiltere pazarına alternatif pazarlar için fikir bildirdi. Yol haritasını belirleyecek bu toplantıların önümüzdeki günlerde de sık sık yapılacağı duyuruldu.

Marmaris ve Çevresi Turizm Birliği, Meclis Toplantısı’nı Grand Azur Otel’de yaptı. 3-4 ve 5 yıldızlı otel temsilcilerinin de davet edildiği toplantıda yeni fuar takvimi için turizmcilerden görüş istendi. Otelcilerin sezondaki sıkıntılarını da dile getirdiği toplantıya, MARTAB Başkanı Ali Acar da katıldı. Marmaris Belediye Başkanı  ve MARTAB Başkanı Ali Acar, Marmaris’in artan marka değerine dikkat çekti. Turizmde kaliteyi arttırmak adına müşteri memnuniyetinin en üst seviyelere çıkartılması gerektiğinin altını çizen Ali Acar, "Otellerimizde konaklayan müşterilerimize olabildiğince müşteri memnuniyetini sunan;  dışarıdaki yaşamında, her noktada müşteriyi olumsuz yönde etkileyecek, olumsuz tavırlarda bulunulmaması, kamu hizmetlerinin en iyi şekilde verilmesi  bizim asli görevimiz diye düşünüyorum.  Kapasite büyümesi kapasitenin iyileşmesiyle son bir kaç yıldır  gitmiş olduğumuz fuarlarda "work shop- road show" gibi programlara bazı otelcilerimizin dahil olması özellikle İskandinav pazarında otelcilerimizin işletme bazında kendi işletmelerini temsil etmesi bölgemiz adına memnuniyet verici gelişmelerdir. Biz bunları gözlemledikten sonra Marmaris’te yavaş yavaş bir dinanizm başladı diye düşünüyorum. İşte bu amaç doğrultusunda bir araya gelelim. Her pazarın farklı pazarlarda yapmış olduğu görüşmeler vardır. Bizim dışımızda ne olup bittiğini öğrenelim. Fuarlarla ilgili olarak eksilen İngiliz pazarındaki sayıyı belli bir noktaya getirebilmek için önerilerinizi bekliyoruz.  Genelde katıldığımız fuarlarda bakanlığın bize ayırdığı küçük alanlarda tanıtım yaptık.  Özellikle İskandinav pazarında daha geniş daha zengin bir katılım düşüncesi var" dedi.
 
Acar, turizm destinasyonları arasındaki rekabetin acımasızlığına da dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:  "Rekabetin ne kadar acımasız ve korkunç aşamalarda olduğunu hepimiz biliyoruz. Tabi ki mesele sorunların çözümüne geldiği zaman yıllar öncesinden gelen konuları konuşur dururuz.  Onun için ürünümüzün iyileştirilmesi temel amaç olmalıdır. Eğer siz ticarette güçsüz duruma düştüyseniz ürününüzü satacak, pazarlayacak bir güç yoksa elinizde o zaman onlara esir olma durumundasınız.  İşte bu temel amaç doğrultusunda daha ne yapabiliriz onu belirlemeliyiz". 
 
Turizmde kaliteyi arttırmak adına otelcilerden de destek aldıklarını ifade Başkan Acar, müşteri profilinin de değiştiğini belirtti.
Acar, "Biz de bir Marmaris yaşayanı bir turizmci olarak artık Marmaris’te yavaş yavaş da olsa farklı bir yapılanmanın olduğu ve bu yapılanma içersinde müşteri profilinin belli ölçüde değiştiğini gözlemleyebiliyoruz.  Artık turizmci arkadaşlarımız yatırım yapıp ciddi paralar harcayıp, otellerinizi revize etme riskini göze alabiliyorsunuz, demek ki bir umut var. Her şeyin birden olması düzelmesi mümkün değil, herkesin şapkasını önüne koyup ben ne yaparsam düzelir diye düşünmesi lazım.  Marmaris’te bir rakam veriliyor 65-70 bin kapasiteli diye. Ama bunun büyük çoğunluğu bildiğiniz gibi niteliksiz yatak. Arka planda oteller var.  Aslında bunların zamanında planlanması lazımdı. Fakat sistem öyle bir hale geldi ki iyi olan; kaliteli hizmet veren, müşteri memnuniyetini sağlayan  pazardan hak ettiği payı alma şansına sahip. Ne olacak diğerleri de kendisini yenileyecek. Bakınız Emniyet Müdürlüğü’nden Turban’a kadar olan güzergah üzerinde 7-8 tane hem revizyondan çıkmış hem de yeni yapılan otellerle beraber mükemmel bir görüntü oluştu.  Akşam geçtiğiniz zaman farklı bir noktada olduğunuzu gözlemleyebiliyorsunuz.  Turizmle ilgili o kadar çok sıkıntımız var ki hepsini ayrı değerlendirip arada lokomotif görevi üstleniyoruz" diye konuştu.

Galeri