Marmaris Köyleri Turizme Açılıyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 15 köy, doğası, tarihi, arkeolojik ve kültürel mirası ile dünyaya tanıtılacak. Marmaris Turizm Birliği'nin (MARTAB) başlattığı, Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın (GEKA) da desteklediği çalışma, Bayır Köyü'nde yapılan toplantıyla tanıtıldı. Marmaris'teki 15 özel köyün tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere 96 sayfa ve 3 dilde bir kaynak kitap basıldı. MARTAB'ın öncülüğünde TURSAB, İl Genel Meclisi üyeleri, çeşitli dernekler ve turizm temsilcilerinin katılımı ile Bayır Köyü'nde bir toplantı yapıldı.

Toplantıda söz alan MARTAB Genel Koordinatörü Sedat Kirt, "Köylerimizi daha iyi tanıtmak ve kırsal turizmi geliştirmek için MARTAB olarak köylere yönelik bir uygulama başlattık. GEKA'nın da desteği oldu. Daha önce başlattığımız kırsal turizm envanterini tamamladık. Bir araştırma firmasıyla çalışarak köylerimizin bilgi envanterini çıkarttık. Avrupa'da lüks turizmin yeni yönelimi kırsal turizmdir. Dünyada bu işe çok para harcayan kitleyi araştırdık. Araştırmaların sonunda bir kitap oluşturduk. Kırsal turizmi çok önemsiyoruz ve bunun için 15 özel köyün envanterini çıkarttık" dedi.

MARTAB Başkanı Ali Acar da MARTAB'ın örnek bir birlik olarak kendini gösterdiğini belirterek; "3 aylık bir süre içerisinde köylere yönelik güzel bir çalışma yapıldı. Bu çalışmayı yapmamızda iki amaç vardı. Birincisi bölgemizi gittiğimiz fuarlarda daha iyi tanıtmak. İkincisi ise köylerde yaşayan vatandaşlarımıza yaşadıkları yerlerin değerini daha iyi anlatabilmektir. Bu amaçla tarih, doğa, kültür, zenginliklerimizi daha iyi sunabilmek için çalışmalarımızı bu yönde geliştirdik" dedi.

Galeri