Avrupalı Turistin " Kesintisiz İnternet " Şartı

*Marmaris Turizm Birliği (MARTAB) tarafından turizm eğilimleri hakkında bilgilendirme sağlamak amacıyla derlenmiştir.

Avrupalıların internet bağımlılığı, tatil yerlerini seçmede en önemli unsur olmaya doğru gidiyor. Avrupa ülkelerinde yapılan bir araştırma Avrupa halkının üçte birinin tatilleri sırasında kesintisiz internet bağlantısı olan bölgelere ve tesislere yöneldiğini ortaya koyuyor.  Bu kesimin yüzde 86’sı da kaldıkları tesisin odalarında kablosuz internet bulunmasını da şart koşuyor.

 “Brocade” isimli internet firması tarafından yaptırılan ve “Travel Daily News” gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre kesintisiz internet bağlantısı Avrupalı turistlerin tatil yeri seçiminde kısa süre sonra en önemli unsur olacak.

Bu talebin doğmasındaki neden ise, işlerini internet üzerinden takip eden çalışanların veya işadamlarının tatilde de bu ihtiyacı hissetmeleri olarak görülüyor. Ankete katılanların yüzde 95’i tatilde yanlarında mobil bir cihaz bulundurarak kişisel amaçlarla kullandıklarını, yüzde 56’sı da işle ilgili e-postalarını takip ettiklerini ve doküman indirdiklerini söylüyor. Aynı araştırma geçtiğimiz yıl da yapılmış ve bu oran yüzde 48 olarak yansımıştı. Bu yıl iş nedeniyle tatilde internet kullananların oranı yüzde 12 artmış görünüyor.

“Bugünün toplumlarında iş yaşantısı ile özel yaşantı arasındaki netlik kaybolmuş gözüküyor.  Mobil iletişim cihazları ve tabletler artık insanların nerede ve her ne yapıyor olurlarsa olsunlar 24 saat işleriyle iç içe bulunmalarını sağlıyor.” diyen Brocade firmasının başkan yardımcısı ve pazarlama sorumlusu John McHugh şöyle devam ediyor; “Araştırmamız internet üzerinden yürütülen iş hayatının şeklinde ve ihtiyaçlarında köklü değişiklikler olduğunu gösteriyor ve öyle anlaşılıyor ki plajda bile olsak artık kolay kolay internet bağlantısını koparamayacağız. “

Araştırmada yer alanların yüzde 37’si yüksek mobil veri bandı (3G/4G) bulunmasının tatil yeri seçiminde belirleyici olduğunu belirtiyor. Yüzde 86’lık kesim ise ücretsiz wi-fi girişine olanak sağlayan otelleri tercih ettiğini söylüyor.

Bununla birlikte yetkililer, beklentiler ile gerçek durum arasında fark olduğuna ve birçok tatil merkezi ile tesisin Avrupalı turistin bu beklentisini karşılayamadığına dikkat çekiyor.  Otelcilerin ücretsiz internet beklentisine cevap vermelerinin tesis açısından önemli bir artı olacağına inanan araştırmacılar “odasında, barda veya havuz kenarında internet kullanacak müşterilerin memnuniyeti otelci için büyük kazanç olacaktır” diyor ve ekliyorlar; “Yaygın kullanıma uygun, yüksek kalitedeki internet bağlantısı çok yakın zamanda başarılı veya kötü sezon arasındaki farkı oluşturacak.”

Araştırmada ortaya çıkan diğer sonuçlar ise şu şekilde;

-          Akıllı telefonlar tatilcilerin yüzde 91’inin tercih ettiği en popüler iletişim aracı. Tatilcilerin yüzde 49’u notebook, yüzde 42’si tabletlerini de yanlarına almayı ihmal etmiyor.

-          İnternet ihtiyacında ilk neden kişisel e-postalara, ikinci neden işle ilgili e-postalara bakmak olurken, üçüncü neden ise sosyal medyayı kullanmak olarak ortaya çıkıyor.

 

Galeri